Pandí boom v českých zoo

Panda červená (Ailurus fulgens) patří mezi nejoblíbenější zvířata v zoologických zahradách. Tuto malou šelmičku z podhůří Himalájí mají rádi jak dospělí, tak děti. Mláďat pand červených se v loňském roce v českých zoo narodilo hned několik.

Panda červená - Jihlava

Jihlavské mládě pandy červené | Kredit: © Ondřej Chvátal

panda červená - Zlín-Lešná

Dvojčata ve zlínské zoo
Kredit: © Zoo Zlín-Lešná

Dvojčata ve Zlíně i v Liberci

Jako první se na začátku června narodila dvojčata v zoologické zahradě ve Zlíně-Lešné. Šlo o první odchovaná mláďata od začátku chovu v roce 2011. V roce 2014 se sice narodilo mládě, sameček, později však uhynulo na zápal plic. Rodiči všech mláďat byli samec Kristian a samice Chantal. Při prohlídce bylo zjištěno, že obě loňská dvojčata jsou samečci.

Druhá dvojčata se na konci června narodila v liberecké zoo. I zde se jednalo o prvoodchov v rámci zoo. Mláďata se narodila samci Kamalovi a samici Lotus. Sameček dostal jméno Deshi a samička Jia-Li.

Také bychom neměli opomenout úspěch zoologických zahrad na Slovensku. V bratislavské zoo se taktéž povedlo odchovat pandí dvojčata. Rodiči se již popáté stali samice Coco a samec Pung. Mláďata se narodila na začátku července a při křtinách dostala mláďata jména Lan-li a Taj Min.

panda červaná - Liberec

Deshi a Jia-Li z liberecké zoo | Kredit © Kateřina Lochovská

Úspěšné odchovy hlásí také Ostrava, Jihlava a Ústí

Historicky první mládě pandy červené v ostravské zoo se narodilo na konci června. Matkou se stala samice Namche a otcem samec Kencho. Mládě je sameček.

Pandě v ostravské zoo | Kredit: © Petr Gottfried

Pandě v ostravské zoo | Kredit: © Petr Gottfried

Přibližně ve stejnou dobu se v jihlavské zoo také narodilo mládě. Původně šlo o dvojčata, jedno z panďat ale uhynulo. Druhé mládě však zdárně prospívalo a bylo bez problému odchováno – jde již o třetí odchované mládě ve zdejší zoo. Později bylo zjištěno, že je to sameček. Rodiči se stal pár Pantalaimon a Nangwa.

Další mládě přišlo na svět na začátku července v Zoo Ústí nad Labem. Mládě se zde narodilo po téměř osmi letech. Hrdou matkou se již potřetí stala samice Geena. Naopak poprvé se stal otcem samec Eugenio. Malý pandí sameček dostal od zpěváka Jaroslava Samsona Lenka jméno Sikkim.

Ústecká zoo byla první v republice, kde se podařil odchov pandy červené, kredit © Jiří Bálek

Ústecká zoo byla první v republice, kde se podařil odchov pandy červené. | Kredit: © Jiří Bálek

Minulý rok tak byl na mláďata opravdu hojný. To však neznamená, že by další roky nemohly být co do odchovů pand červených ještě úspěšnější. Vhodné podmínky pro odchov mají totiž i další čtyři zoologické zahrady v České republice.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..