Pár labutí zpěvných poprvé zahnízdil v Česku

Labutě zpěvné hnízdí na malých jezerech v tundře na severovýchodě Evropy. U nás se občas objevují v době tahu a někdy i vzácně zimují. Výjimkou je samice labutě zpěvné, která se na území Česka zdržuje celoročně již 11 let. Letos tato labuť poprvé zahnízdila a nyní se společně se samcem starají o čtyři mláďata.

labuť zpěvná

Mláďata labutě zpěvné u nás můžeme letos vidět vůbec poprvé. | Kredit: © Jiří Novák

Domov má na Moravě

Podle ornitologů jde o první prokázané hnízdění labutí zpěvných v České republice. Od našich labutí velkých se labuť zpěvná pozná podle žlutě zbarveného zobáku. Samice labutě je označena kroužkem a límcem s kódem 7R42. Okroužkována byla v Německu na zimovišti labutí zpěvných v lednu 2006, a to jako dospělá samice. Proč se nevrátila do svého severského rodiště a usadila se na Moravě, zůstává pro ornitology stále záhadou.

Její nejoblíbenější rybníky se nacházejí v Tovačově, Kojetíně a Chropyni. Objevila se také na jižní Moravě, v Maďarsku i v Polsku. Od členů Moravského ornitologického spolku dostala jméno Zpěvanka a postupně se stala ornitologickou celebritou.

Již v roce 2009 to vypadalo, že vytvoří pár se samcem labutě velké, ale k jejich zahnízdění nakonec nedošlo. I v následujících letech se o samce labutí velkých zajímala, v únoru 2011 však potkala v Tovačově jedince svého druhu. Ten ale krátce nato uhynul.

Dalšího samce potkala Zpěvanka až v loňském roce a letos s ním zahnízdila na Zámeckém rybníku v Chropyni. Oba ptáci se již více než měsíc střídali v sezení na hnízdě, které bylo dobře ukryto v hustém rákosí. V neděli 4. června poprvé vyvedli svá mláďata na volnou hladinu, a to k velké radosti nejen ornitologů, ale i místních milovníků přírody.

Zdroj: Moravský ornitologický spolek

(Zobrazeno celkem 604-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

One comment on “Pár labutí zpěvných poprvé zahnízdil v Česku

  1. Jana

    Tak to je úžasné a mláďta krásná, světlejší než jsou mláďata labutě velké.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..