Proč psi žerou trávu?

Vídáte často svého domácího mazlíčka spásat trávu? Existuje několik vysvětlení, proč to psi dělají. Přesný důvod ale stále není jasný. Když si zvíře pochutnává na stéblech jen občas, není se patrně čeho bát. Pokud ale pojídá trávu v přehnaném množství, je možná potřeba se zamyslet, zda je jeho strava vyvážená. Není ovšem jisté, zda je při velké konzumaci trávy se psem něco špatně – možná mu prostě jenom chutná.

Psi si jedením trávy možná jen „čistí žaludek“. | Zdroj: Flickr.com

1) Léčí si žaludek

Podobně jako lidé mohou mít i psi problémy se zažíváním. Pomoci jim s nimi může právě tráva, která zřejmě očišťuje jejich trávicí systém. A někdy vyvolává uvolňující zvracení. Ve studii z roku 2008, která vyšla v časopise Applied Animal Behaviour Science, vědci zkoumali vztah mezi zdravím psa a zvracením po trávě. Zjistili, že tráva často ke zvracení vůbec nevede. Ovšem psi, kteří nevypadali před konzumací zdravě, měli větší sklon ke zvracení než ti, u kterých se zdálo, že jsou zcela v pořádku.

2) Mají nedostatek živin

Pes si jedením trávy také může vynahrazovat například nedostatek vlákniny nebo minerálů. Vědci ve studii zveřejněné v roce 2007 v Journal of Veterinary Medical Science zjistili, že když zkoumaný trpasličí pudl přešel na stravu s vysokým obsahem vlákniny, přestal trávu pravidělně konzumovat.

3) Tráva jim chutná

Vysvětlení je to možná příliš triviální. Ale stejně jako lidé mají i psi různé chutě. Někteří chodí ke svým páníčkům do zahrádek okusovat saláty, jahody nebo hrášek… a někteří si zase vyhlídnou oblíbený kus trávy, na který si chodí pochutnat.

Pro některé psy je zřejmě tráva vybranou lahůdkou. | Zdroj: Pexels.com

Zdroje: LiveScience, iDnes.cz

 

(Zobrazeno celkem 1 033-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..