Sýkora koňadra si pamatuje. A krade!

Samičky sýkor koňader (Parus major) si nehromadí zásoby potravy, místo toho ale mohou vykrást spižírnu svým příbuzným. Pamatují si totiž místa, kam si jiné sýkorky ukládají potravu. A umí to dokonce lépe než samečci.

6932489419_8ec970faca_m

Sýkora koňadra
Kredit: Darrelbirkett@flickr.com,
CC BY 2.0

Sýkory jsou v našich zeměpisných šířkách poměrně rozšířenými pěvci. Jejich jednotlivé druhy se však v některých ohledech liší – ať už zbarvením peří, tělesnou stavbou, či stravovacími návyky. Zatímco sýkora babka (Poecile palustris) nebo sýkora uhelníček (Periparus ater) si v určitém údobí roku hromadí zásoby potravy, sýkora koňadra (Parus major) má jinou jídelní taktiku, která spočívá zejména v její dobré paměti. Pokud má totiž sýkora koňadra příležitost pozorovat, jak její příbuzná schovává potravu, dokáže si zapamatovat přesné místo skrýše a později je „vykrást“. V nové studii bylo toto chování prokázáno v rámci experimentu, kdy sýkory koňadry mohly sledovat vytváření a ukrývání zásob jiným druhem sýkory do identických děr v umělých stromech. Hodinu poté byly koňadry vypuštěny z klecí, aby měly možnost skrytou potravu najít. Ihned se ukázalo, že sýkory s tímto úkolem neměly žádný problém. Pozoruhodnější ovšem byl fakt, že samičky koňader byly v tomto úkolu výrazně před svými samčími protějšky; v nalezení jídla byly samice dokonce stejně úspěšné jako původní majitelé zásob. Takováto kognitivní vyspělost samice ve srovnání se samcem je přitom poměrně neobvyklá.

Samice jsou chytřejší, aby přežily

Autoři studie tento aspekt chování vysvětlují nezbytnou strategií přežití: Protože samec má v přírodě přednostní přístup k potravě a mohl by samici odehnat, musely si samice vyvinout jinou strategii pro opatření jídla. Zapamatují si, kam někdo jiný ukryl potravu, a poté, co se v nejbližším okolí nevyskytuje samec, si ji mohou přijít v klidu sezobat.

Zdroj: Anders Brodin. A. Utku Urhan. Sex differences in learning ability in a common songbird, the great tit—females are better observational learners than males. … are better observational learners than males.Behavioral Ecology and Sociobiology (Impact Factor: 2.75). 12/2014.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..