VIDEO: Umírající šimpanzice poznala svého lidského přítele z mládí. Rozzářila se a objala ho

Šimpanzi mohou velmi silně přilnout k lidem. Důkazem je případ devětapadesátileté šimpanzice Mamy, která loni v dubnu zemřela v nizozemské zoo. Týden před smrtí ji přišel navštívit její starý známý, profesor Jan van Hooff z univerzity v Utrechtu. Jejich emotivní setkání, během kterého Mama Hoffa objímala, se podařilo natočit na video.

Šimpanzice Mama byla týden před smrtí velmi zesláblá. | Zdroj: Youtube.com

 

Téměř šedesátiletá šimpanzice Mama bývala alfa samicí kolonie šimpanzů v Roayl Burgers Zoo v Nizozemí. Loni v dubnu, těsně před smrtí, odmítala jídlo i pití, byla velmi zesláblá. Přišel ji ale pozdravit její dávný lidský přítel, Jan van Hooff, emeritní profesor behaviorální biologie na univerzitě v Utrechtu. Šimpanzice ho po chvíli poznala a velmi vřele reagovala.

Její nadšení zachycuje video níže. Mama v něm profesora hladí po hlavě, objímá, dokonce se od něj i napije. Jan van Hooff byl spoluzakladatelem nizozemské kolonie šimpanců v sedmdesátých letech. Ačkoli tyto skupiny ve většině případů vedou samci, zde měla hlavní slovo právě Mama. „Měla výjimečně dominantní osobnost, takže ji nikdy žádný samec nemohl připravit o pozici alfa samice. Byla také schopná překonávat konflikty v komunitě,“ řekla pro britský deník The Independent behaviorální vědkyně Frans de Waalová.

Mama týden po setkání zemřela přirozenou smrtí. Frans de Waalová se vyjádřila tak, že jí Mama bude bolestně chybět. „Tak obdivuhodná povaha se zřídka vidí jak u lidí, tak u lidoopů,“ vysvětlila.

Zdroj: The Independent

(Zobrazeno celkem 1 003-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..