Tulení komunikace otřásá zemí

Samci tuleňů kuželozubých v jižní a východní Anglii se vyznačují specifickým druhem komunikace: používají při něm plácnutí celou vahou svého těla. Síla úderu, a tedy i hlasitost zvuku a intenzita vibrací půdy, se liší podle velikosti tuleně.

Samec tuleně kuželozubého | Kredit: Jo Garbutt jo_garbutt@flickr.com, CC BY 2.0

Setkání samců tuleňů kuželozubých (Halichoerus grypus) se často obejde bez konfliktů: tuleni na sebe obvykle otevřou tlamy a přiblíží se k sobě, aby se následně odvalili na své původní místo. Občas mezi nimi nicméně dochází i k drsným soubojům, a to zejména v období rozmnožování.

Tuleň se vzpírá na předních ploutvích. Dopadem na zem upozorní na svou přítomnost další samce.
Kredit: Amanda M. Bishop (převzato se souhlasem)

Angličtí tuleni komunikují celým tělem

Tuleni navštěvující písečná pobřeží východní a jižní Anglie se však na rozdíl od tuleňů kuželozubých jinde na světě v interakcích projevují netradičně. Jako určitý druh komunikace totiž využívají váhu celého těla. Nejprve se samec vzepře na předních ploutvích, jako by dělal kliky, a poté nechá své několikametrákové tělo volně dopadnout na zem. Takto způsobený náraz je nejen velmi hlučný, ale také vyvolá otřesy země vnímatelné do vzdálenosti téměř 130 metrů.

Otřesy nesou informaci o velikosti tuleně

Tým vědců pod vedením Amy Bishopové z durhamské univerzity již dříve zjistil, že toto chování pravděpodobně souvisí se signalizováním dominance a velikosti samce. Výsledky jejich nového výzkumu měření seismických otřesů vyvolaných plácnutím celého těla tuleně kuželozubého ukázaly, že hodnoty síly vibrací mohou být spolehlivým vodítkem pro určení velikosti jedince. Momentálně tedy pouze zbývá prokázat, že i sami tuleni si dokážou z otřesů vytvořit úsudek o fyzické zdatnosti jejich potenciálního soupeře a vyhodnotit tak své šance na úspěch v boji o samice.

Zdroj:

  • Bishop, A. M., Lidstone-Scott, R., Pomeroy, P. and Twiss, S. D. (2013). Body slap: An innovative aggressive display by breeding male gray seals (Halichoerus grypus). Marine Mammal Science, 30(2): 579-593. doi: 10.1111/mms.12059.
  • Bishop, A. M., Denton, P. , Pomeroy, P. & Twiss, S. (2015). Good vibrations by the beach boys: magnitude of substrate vibrations is a reliable indicator of male grey seal size. Animal Behaviour, vol. 100, 74-82.
  • Studying Seals
(Zobrazeno celkem 234-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..