V Olomouci se narodil sameček levharta

Vzácným přírůstkem se může nově pochlubit olomoucká zoo. Na konci října se zde narodilo mládě kriticky ohroženého levharta mandžuského.

mládě levharta Olomouc

Nejnovější přírůstek se v budoucnu stane novým chovným samcem pro jinou zoologickou zahradu.
Kredit: © Milan Kořínek, Zoo Olomouc

Je to kluk!

Mládě se narodilo samici Izabele a samci Edwardovi a jedná se o 13. odchovaného potomka levharta mandžuského ve zdejší zoo. Při kontrole pohlaví bylo zjištěno, že se jedná o samečka. Ten je již druhým mládětem narozeným v přírodní expozici, kterou zoo otevřela v roce 2013. Rozprostírají se zde 3 venkovní výběhy a návštěvnický prostor, který připomíná velkou jeskyni. Matka i mládě jsou momentálně zavřeni ve vnitřní ubikaci, neboť potřebují maximální klid.

Otec Edward se narodil v roce 2001 v pražské zoo, na Hané je od roku 2005. Matka Izabela se narodila již v Olomouci, a to v druhém vrhu levhartího páru Atas a Daniel. Čerstvý sameček je 5. společným potomkem Edwarda a Izabely. Kromě zmíněných mláďat odchovali ještě samečky Terryho a Raya a samičky Miu a Doubravku.

mládě levharta Olomouc

Sameček je pátým společným mládětem páru Edward a Izabela. | Kredit: © Milan Kořínek, Zoo Olomouc

Olomouc pomáhá levhartům i ve volné přírodě

Chov levhartů v olomoucké zoologické zahradě započal v roce 2001 – samice Atas, která sem přišla z pražské zoo, porodila dvě koťata, Akima a Any. Další 2 mláďata, Izabelu a Naty, měla Atas s novým samcem Plaváčkem, který zde byl umístěn během povodní v Praze. Následující mládě, samičku Áju, přivedla na svět se samcem Danielem, se kterým přišla v minulosti do kontaktu již v Praze. Poslední mláďata – Kitty, Elixu a Hoggara – měla s novým partnerem Edwardem. V chovu následně pokračovala samice Izabela. Kromě chovného páru a jejich mláděte je momentálně v zoo chována také mladá samice Suiyana z ústecké zoo.

Olomoucká zoo se také zapojila do ochrany levhartů mandžuských žijících ve volné přírodě. V roce 2005 poslala samici Kitty do Novosibirsku, kde se stala součástí programu pro vypuštění do volné přírody.

mládě levharta Olomouc

Ve své domovině je levhart mandžuský obávaným lovcem. | Kredit: © Milan Kořínek, Zoo Olomouc

Levhart mandžuský (Panthera pardus orientalis) je kriticky ohrožený poddruh levharta skvrnitého. Volně se vyskytuje na pomezí Ruska, Číny a Severní Koreje. Jeho přirozeným biotopem jsou smíšené lesy. Loví jeleny, prasata či zajíce. Hlavním důvodem jeho kritického stavu je úbytek přirozeného biotopu a nelegální lov. Ve volné přírodě žije přibližně 80 jedinců tohoto levhartího poddruhu. Malá populace je příčinnou častého úhynů mláďat, neboť rodiče jsou mezi sebou mnohdy geneticky příbuzní.

V zoologických zahradách je situace o něco šťastnější – je v nich chován takřka dvojnásobek levhartů, než ve volné přírodě. V Evropě chová tento podruh 54 zoo, přičemž 3 v České republice. Kromě zmíněné olomoucké zoo to jsou ještě zahrady v Praze a Ústí nad Labem. Naše země patří v odchovu levhartů k chovatelským špičkám.

Zdroje:

(Zobrazeno celkem 610-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..