V Praze se narodila dvojčata ohroženého jelena

Zoo v pražské Troji přivítala další z mnoha přírůstků letošního roku. Tentokrát se jedná o velmi vzácný kousek – nebo spíše kousky. Jelenu lyrorohému se zde totiž narodila dvojčata.

jelen lyrorohý mládě

V pražské zoo se narodila dvojčata jelena lyrorohého – oba jsou to samci. | Kredit: © Petr Hamerník, ZOO Praha

Pražská zoo si připsala na seznam letošních potomků výjimečné přírůstky. Na svět zde přišli hned dva sourozenci jelena lyrorohého (Rucervus eldii), který je ohroženým druhem. Narození dvojčat je u tohoto druhu považováno za velmi vzácnou událost. Mládě se těmto jelenům totiž obvykle rodí pouze jedno.

Klučičí dvojčátka vykoukla na svět z kraje září a jejich matkou je samice, která se v místní zahradě sama před 13 lety narodila. Od té doby zde přivedla na svět již 9 mláďat. Otcem je samec, který byl minulý rok dovezen z portugalské zoo.

jelen lyrorohý mládě

Srst jelenů lyrorohých je v létě červenohnědá, v zimě se mění na tmavě hnědou.
Kredit: © Petr Hamerník, ZOO Praha

Pražská zoo je jedinou, která na území Česka a Slovenska tento druh jelena chová. V minulosti se již podobný odchov povedl – jedna dvojčata se zde narodila před 18 lety. Tento sudokopytník se v místní zoo poprvé zabydlel v roce 1985, od té doby se narodilo více než 40 mláďat. Ve volné přírodě najdeme jelena lyrorohého v jihovýchodní Asii.

Paroží jako trofej

Jelen lyrorohý, zvaný někdy též thamin, je dnes ohroženým druhem. Hrozbu pro něj představuje především nadměrný lov a úbytek jeho přirozeného prostředí. Loven je nejen pro maso a kůži, ale také jako trofej – parohy tohoto jelena jsou pro lovce velmi působivým kouskem.

Právě paroží stojí za důvodem jeho českého jména. Thamin totiž disponuje parohy, které mají typický lyrovitý tvar. Lodyhy mohou být až dva metry dlouhé a rostou nejprve dozadu, téměř vodorovně se hřbetem. Teprve poté se stáčí v oblouku směrem nahoru. 

mládě jelena lyrorohého

Koloušci mají obvykle skvrnitou srst, kresba pak věkem bledne. | Kredit: © Petr Hamerník, ZOO Praha

Zdroj: zoopraha.cz

(Zobrazeno celkem 634-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..