V Zoo Brno mají tři štěňata psa hřivnatého

Po šestnácti letech chovu psů hřivnatých (Chrysocyon brachyurus), zvaných též vlci hřivnatí, se Zoo Brno dočkala mláďat. Samici Saartji a samci Karlosovi se narodila tři štěňata.

pes hřivnatý

V brněnské zoo se v lednu narodila tři štěňata psa hřivnatého. | Kredit: Facebook – Zoo Brno

Sedmiletá Saartje do Zoo Brno přijela v roce 2011 ze severopolského Gdaňsku, v roce 2013 k ní přibyl mladý samec Karlos. 28. ledna 2016 přivedla Saartje na svět tři potomky – dva samečky a jednu samičku. Zdravotní prohlídku mohla mláďata absolvovat až za několik týdnů – psi hřivnatí jsou totiž velmi plaší a po porodu potřebují klid. Od narození mláďat bylo také možné pozorovat změny v chování jindy mírných rodičů. Ti si totiž začali svůj výběh intenzivněji bránit.

pes hřivnatý

Štěňata mají na rozdíl od dospělých jedinců tmavou srst. | Kredit: Facebook – Zoo Brno

„O mláďata se starají oba rodiče a konkrétně náš poměrně mladý samec je přímo vzorový táta. Pečuje o trojčata většinu času a matka pak zejména v době kojení,“ doplňuje kurátorka savců Zoo Brno Dorota Gremlicová.

pes hřivnatý

Dospělí vlci hřivnatí jsou výrazní svou nápadnou zrzavou srstí, tmavou hřívou, velkýma ušima a dlouhýma nohama. | Kredit: Kathrin Mezger, CC BY-SA 2.0

Pes hřivnatý je největší psovitou šelmou Jižní Ameriky. Ačkoli částečně připomíná lišku a zčásti vlka, nemá mezi ostatními psovitými šelmami blízkého příbuzného – je jediným zástupcem rodu Chrysocyon. Od ostatních šelem z čeledi psovitých se liší i způsobem života a potravou: jedinci tohoto druhu netvoří smečky a loví sami po západu slunce, ovšem drobní savci, ptáci a ryby tvoří jen polovinu jeho jídelníčku – velká část jeho stravy je rostlinná a zahrnuje cukrovou třtinu, hlízy a ovoce.

Zdroj:

(Zobrazeno celkem 810-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..