VIDEO: Krkavčí vynalézavost znovu překvapuje

Že některá zvířata disponují vyšší inteligencí, než by se na první pohled mohlo zdát, už asi nikoho nepřekvapí. Jedním z nich je také krkavec – inteligenci ptáků z čeledi krkavcovitých některé studie dokonce přirovnávají k té šimpanzí. O vynalézavosti tohoto druhu vás přesvědčí i následující video.

Ze všech ptáků světa jsou krkavci považováni za jedny z těch nejchytřejších. Podobně je tomu i u vran, o jejichž inteligenci si můžete počíst v jednom z našich minulých článků. Video, které vám ukážeme dnes, opět vrhá na čeleď krkavcovitých dobré světlo. 

Krkavec, kterého zachytila kamera na Aljašce, se rozhodl prozkoumat obsah popelnice, velmi pravděpodobně kvůli jídlu. Mělo to však malý háček – popelnice byla zavřená a na jejím víku navíc ležel kámen. Pro vynalézavého opeřence tento zádrhel ovšem nepředstavoval žádnou velkou vědu. Naopak si s ním poradil docela rychle…

Chytrý jako šimpanz

Dle některých studií jsou krkavcovití, co se inteligence týká, přirovnáváni k šimpanzům. A to i přesto, že mají výrazně menší mozek. Proč tomu tak je? Ptákům se na povrchu mozku nevytváří mozková kůra, která je u savců zodpovědná za mnoho kognitivních funkcí, jako je třeba myšlení, vědomí či paměť. Jejich klíč k úspěchu však spočívá v části zvané hyperstriatum, která mozkovou kůru nahrazuje a umožňuje jim provádět podobné úkony. 

Zdroje: National Geographic, Myslivost

(Zobrazeno celkem 361-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..