Seznamte se s AKUT-3, karetou obecnou, „Terminátorkou“ s titanovou čelistí. Kareta přišla o zobák a čelist při kolizi s lodním šroubem. Díky novému implantátu vytištěnému 3D technologií přesně na míru se želva může vrátit zpět do vod Středozemního moře a opět se normálně krmit.
Pracovníci výzkumného, záchranného a rehabilitačního centra turecké Pamukkalské univerzity si původně mysleli, že poraněná želva bude muset zůstat v zajetí a po zbytek života být krmena ručně. Přesto ale poslali skeny poraněných čelistí do společnosti Btech Innovation, kde byly podle nich vytvořeny přesné implantáty stejnou metodou, jaká se používá v případě lidských pacientů.
Kuntay Aktas, ředitel výzkumu a vývoje Btech Innovation, k tomu řekl: „Navrhli jsme implantáty pro její horní a dolní čelist, které dokonale napodobují zdravé čelisti. Podkladem pro nás byly snímky karety z počítačové tomografie a magnetické rezonance, ty jsme převedli na 3D modely, na jejichž základě jsme mohli vytvořit návrhy přesně podle anatomie karety a provádět jejich analýzy. Poté jsme implantáty vyrobili 3D tiskovou technologií z titanu, který se používá ve zdravotnictví.“
Veterináři budou Akut-3 sledovat, zda její tělo implantáty neodmítá a zda se s nimi naučí drtit schránky měkkýšů, kteří jsou její potravou. Pokud želva vše zvládne, bude se moct vrátit zpět do moře.
Kareta obecná je vedena jako ohrožený druh. Její středomořská populace často hnízdí na tureckých plážích.
Zdroj: Reuters