VIDEO: Kareta dostala protézu čelistí

Seznamte se s AKUT-3, karetou obecnou, „Terminátorkou“ s titanovou čelistí. Kareta přišla o zobák a čelist při kolizi s lodním šroubem. Díky novému implantátu vytištěnému 3D technologií přesně na míru se želva může vrátit zpět do vod Středozemního moře a opět se normálně krmit.

želva zraněná

Kareta obecná AKUT-3 po připevnění implantátu  |  Kredit: B Tech Inovation, Facebook

Pracovníci výzkumného, záchranného a rehabilitačního centra turecké Pamukkalské univerzity si původně mysleli, že poraněná želva bude muset zůstat v zajetí a po zbytek života být krmena ručně. Přesto ale poslali skeny poraněných čelistí do společnosti Btech Innovation, kde byly podle nich vytvořeny přesné implantáty stejnou metodou, jaká se používá v případě lidských pacientů.

Kuntay Aktas, ředitel výzkumu a vývoje Btech Innovation, k tomu řekl: „Navrhli jsme implantáty pro její horní a dolní čelist, které dokonale napodobují zdravé čelisti. Podkladem pro nás byly snímky karety z počítačové tomografie a magnetické rezonance, ty jsme převedli na 3D modely, na jejichž základě jsme mohli vytvořit návrhy přesně podle anatomie karety a provádět jejich analýzy. Poté jsme implantáty vyrobili 3D tiskovou technologií z titanu, který se používá ve zdravotnictví.“

Veterináři budou Akut-3 sledovat, zda její tělo implantáty neodmítá a zda se s nimi naučí drtit schránky měkkýšů, kteří jsou její potravou. Pokud želva vše zvládne, bude se moct vrátit zpět do moře.

kareta obecná

Kareta obecná | Kredit: tpsdave, Pixabay – CC0 Public Domain

Kareta obecná je vedena jako ohrožený druh. Její středomořská populace často hnízdí na tureckých plážích.

Zdroj: Reuters

(Zobrazeno celkem 815-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..