VIDEO: První malý ksukol v zoo v San Diegu

Zoologická zahrada v San Diegu má první mládě ohroženého ksukola ocasatého (Daubentonia madagascariensis). Malá samička vzácné madagaskarské noční poloopice jménem Fady se narodila 8. září a díky mámině bezvadné péči roste jako z vody.

Chovatelé v Zoo v San Diegu zkontrolovali váhu měsíční holčičky ksukola ocasatého, když její maminku odlákali z hnízda pomocí medu. Mládě vážilo cca 100 g při narození a při kontrole již 250 g. Přírůstek hmotnosti potvrzuje, že ksukolí máma odvádí v péči o potomka skvělou práci. Mladá samička ksukola dostala jméno Fady (fó dý), což znamená v malgaštině tabu.

„Ksukolové jsou v zoologických extrémně vzácní, jen několik zoo ve Spojených státech tato zvířata chová,“ řekla Mindy Settles, primatoložka v Zoo v San Diegu. „Včetně Fady která se narodila 8. září 2015 a je prvním ksukolím mládětem narozeným v Zoo v San Diegu, je v Severní Americe pouhých 27 ksukolů.“ Fady se narodila prvorodičce Styx a otci Nirinaovi. Nirina (znamená v malgaštině naději) je důležitým samcem v záchranném programu ksukolů Asociace zoologických zahrad a akvárií.

ksukol ocasatý v divočině

Kredit: Frank Vassen, Flickr – CC BY

Ksukol ocasatý, nazývaný ve své domovině Aye-Aye, žije pouze na ostrově Madagaskar. Jedná se o největší z nočních polopic, tělo měří až 40 cm, ocas jednou tolik, váží kolem 2–3 kg. Ksukolové žijí v deštných pralesích, kde se živí larvami hmyzu, nektarem, sladkými plody a ptačími vejci. K detekci larev používá své prsty a sluch: prsty klepe do kůry a kmenů a poslouchá zvuk larev uvnitř. Ostrými zuby pak vykouše do dřeva otvor a prodlouženým prostředníkem larvu vytáhne.

Zdroj: Zoo San Diego, YouTube

(Zobrazeno celkem 948-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..