VIDEO: Ve Vídni se narodila panda

Vídeňská zoo Tiergarten Shönbrun má unikátní přírůstek, mládě pandy velké (Ailuropoda melanoleuca). Malá panda není moc vidět, matka Yang Yang ji hlídá a zahřívá.

23. března spojili chovatelé vídeňské zoo samici Yang Yang a samce Long Hui. Včera ráno v 5:05 přišel na svět jejich potomek. 10 cm velké a 100 g vážící růžové bíle ochmýřené mládě tohoto vzácného savce. Pandí březost je opravdu krátká, pohybuje se mezi 100 a 120 dny.

„Yang Yang je zkušená matka o mládě se stará skvěle. Nicméně je třeba si uvědomit, že úmrtnost pand velkých v prvním roce je zhruba 40 procent, „řekla ředitelka zoo Dagmar Schratterová. Vzhledem k tomu, že malá panda je drobounká a matka ho intenzivně zahřívá, je zřídka vidět na kameru a tak zatím není jasné její pohlaví. „Matka a mládě potřebují klid a odpočinek, pandí dům zůstane uzavřen až do odvolání,“ dodala Schratterová.

panda velká mládě

Za pár měsíců už bude vypadat takhle roztomile. | Kredit: wallpaper.zone

Otec pandy se na péči nepodílí

Zatímco pandí matka je zaměstnána nepřetržitým kojením, čištěním a zahříváním svého potomka, život otce Long Hui se nezměnil. Samci pand se totiž nijak nepodílejí na péči a výchově potomků, i proto je Long Hui oddělen od samice s mládětem.

Panda velká je jedním z ohrožených druhů. Pouze 1864 zvířata žije v jihozápadní Číně. V zajetí se při rozmnožování pand používá většinou metod umělého oplodňování. Schönbrunnské zoo se již podařilo pandy dříve odchovat: od roku 2007 do roku 2013 se narodila již tři mláďata, všechna dnes žijí v Číně. Všechna tři i s novým přírůstkem byla počata přirozeně.

(Zobrazeno celkem 3 280-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

One comment on “VIDEO: Ve Vídni se narodila panda

  1. panda

    já miluji pandy je to mé nejoblíbenější zvíře. 🙂 ale ještě nikdy jsem ho neviděla živje vžidycky jen na obrázku. 🙁

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..