Votické motýlárium přivítalo první obyvatele

V letošním roce zahájila nezisková organizace Ochrana fauny České republiky ojedinělý projekt – čtvrt století staré skleníky ve Voticích na Benešovsku se rozhodla proměnit na motýlárium, které budou obývat druhy motýlů typické pro českou přírodu. V současnosti už se v prostorách motýlária líhnou, kuklí a klubou první nájemníci.

pavioko

Babočka paví oko patří k motýlům, kteří v Česku přečkávají zimu. | Kredit: Maja Dumat, CC BY 2.0

V prvních měsících roku 2015 probíhalo zejména vyklizení a úpravu skleníků, aby byly pro své nájemníky obyvatelné. Ačkoli stavba svůj věk nezapře, konstrukce skleníků je i tak pro motýlárium vhodná. Ve sklenících postupně vzniká provizorní prostor k chovu motýlů, který se skládá ze dvou síťovinových stanů. Časem budou vytvořeny mokřadní a stepní biotopy na ploše o rozloze 1091 m² pro 16 druhů motýlů.

Vizualizace budoucí podoby motýlária | Kredit: Ochrana fauny České republiky

„V motýláriu nebude žádná exotika, ale jen mozaika českých biotopů i s motýly, kteří k nim patří,“ uvedl zakladatel OFČR Pavel Křížek pro Benešovský deník. Motýli z české přírody totiž rychlým tempem mizí. Na vině jsou různé příčiny, jako například průmyslové obdělávání krajiny, chemizace v zemědělství, či ztráta původních stanovišť s pestrou skladbou rostlin.

Babočky kopřivové se v motýláriu již zabydlely. | Kredit: euphro, CC BY-SA 2.0

Babočky se klubou

Po instalaci stanů ze síťoviny byli do expozice umístěni první obyvatelé. Začátkem července už se housenky babočky pavího oka měly čile k světu a spásaly, co mohly. A před několika dny už se začali z kukel klubat první dospělci – můžeme už tedy obdivovat například pestře zbarvené babočky kopřivové (Aglais urticae).

Housenky a kukly babočky kopřivové (nahoře) a babočky pavího oka (dole) | Kredit: Dean Morley, CC BY-ND 2.0

V zimě motýlárium pokryje sníh

Stavba nepočítá s celoročním zasklením střechy a s vytápěním; strop bude v letních měsících tvořit pouze síťovina. „Tím, že chceme, aby to byly české biotopy, nahoře bude taková síťovina a ta se na zimu odhrne a skleníky budou normálně zasněžené,“ uvedl Křížek v rozhovoru pro Český rozhlas. Někteří motýli žijící na našem území se zde zazimují, ale jiní před zimou odlétají do teplejších jižních krajin.

Výstavbu Motýlária Votice můžete podpořit zakoupením samolepek. | Kredit: Motýlárium Votice

Pomoct může každý

Finální podobu motýlárium podle Křížka získá zhruba do dvou nebo tří let. Projekt je v současné době financován pouze z prostředků dárců, sponzorů a společnosti Ochrana fauny ČR. Podpořit výstavbu motýlária můžete zakoupením sponzorských samolepek za symbolickou částku (jeden kus 20 Kč, sada tří samolepek 50 Kč, objednávky na e-mailu info@ochranafauny.cz, tel. 603 549 125). Motýlárium Votice je přístupné veřejnosti jako součást Centra ekologické výchovy (Ekocentra) Votice.

Zdroje:

(Zobrazeno celkem 1 985-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..