Vzácní ptačí hosté se objevili na jižní Moravě

Ornitologové z celé České republiky s napětím očekávali, zda letos opět spatří na jihu Moravy velmi vzácného zedníčka skalního a ojediněle u nás zimující sněhuli severní. Oba tyto výjimečné ptačí druhy se v těchto dnech k jejich velké radosti skutečně objevily.

zedníček skalní

Zedníček skalní zimuje na vápencovitých skalách Pálavy. | Kredit: © Vlastimil Dobeš

Do Pálavských vrchů za zedníčkem

Zedníček skalní u nás nehnízdí, ale pouze velmi vzácně a ojediněle tu zimuje. Jeho nejčastějším zimovištěm jsou vápencové skalní stěny v Pálavských vrších, neobjevuje se zde ale každou zimu. Jde o drobného pěvce, který žije ve vysokohorských oblastech Alp, Karpat a Himálaje. Odkud k nám na zimu přilétá, zůstává však záhadou.

Zedníček skalní je velký jako vrabec, liší se od něj ale dlouhým šavlovitě zahnutým zobákem, který používá jako pinzetu k vybírání hmyzu z úzkých skalních štěrbin. Má šedočerné zbarvení zad i vrchní části hlavy a černý ocas s bílým páskem na konci. Černá křídla s bílými skvrnami upoutají výrazným červeným polem. Pestré, červenobíločerné zbarvení křídel je vidět pouze v letu a při hledání potravy na skalních stěnách.

Sněhule se skrývá u Novomlýnské nádrže 

Druhým velmi vzácným zimním hostem na jihu Moravy je sněhule severní, která k nám přilétá až ze severské bezlesé tundry. Je to drobný pěvec připomínající pěnkavu, na rozdíl od ní je však sněhule velmi světlá. U samců převažuje bílá barva na hlavě, prsou i břichu. Výrazné bílé peří v křídlech i v ocase je vidět zejména v letu.

sněhule severní

Sněhule severní zimuje na hrázích nádrže Nové Mlýny. | Kredit: © Vlastimil Dobeš

Sněhule severní se v posledních letech ojediněle objevují na kamenitých hrázích u dolní Novomlýnské nádrže a i letos tam ornitologové již jednu objevili. V loňském roce tam zimovalo celé hejnko a je tedy možné, že se objeví i další. Jelikož jde o drobného ptáka, který se ukrývá v nízkém porostu, lehko unikne pozornosti kolemjdoucích. Pro ornitology a pozorovatele ptáků je to rarita, za kterou jsou ochotni cestovat i přes celou republiku.

Na jižní Moravu v těchto dnech přilétají zimovat i desítky tisíc severských hus polních a běločelých. V jejich hejnech se mohou objevit i u nás velmi vzácné bernešky bělolící, rudokrké nebo tmavé. Jižní Morava se proto v posledních letech stává právě díky výskytu výjimečných ptačích rarit cílem výprav pozorovatelů ptáků z celé České republiky a občas i ze zahraničí.

Zdroj: Moravský ornitologický spolek

(Zobrazeno celkem 943-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..