Ačkoli se světem šíří spíše zprávy o vymírajících druzích, z Nepálu přicházejí tentokrát pozitivní informace. Ochránci přírody zjistili, že tam v současné době žije téměř dvojnásobné množství tygrů než v roce 2009. Tehdy to vypadalo, že populaci tygrů hrozí vyhynutí – v celém Nepálu jich žilo pouze 121. Nyní však ochránci přírody napočítali 235 dospělých šelem.
V jižní části Nepálu, kde se nachází pět národních parků, rozmístili ochránci přírody více než 3200 kamer. Pomocí nich získávali od listopadu loňského roku snímky, a mapovali tak populaci tygrů. Kamery zachytily samice s mláďaty i osamělé jedince. Během výzkumu, který trval až do letošního března, ochránci získali přes 4000 snímků. „Začali jsme fotografie analyzovat. Stejně jako je tomu u nás s otisky prstů, tak i tygři mají jedinečné rýhování. Neexistují dva stejní tygři,” citoval server Novinky.cz ředitele oddělení ochrany fauny v nepálských národních parcích Mana Bahádura Kadku.
Pomohli dobrovolníci
Důvodem tak rychlého rozmnožení tygrů – jejich počet stoupl od roku 2009 ze 121 kusů na 235 – je podle odborníků hlavně spolupráce s místním obyvatelstvem. Ačkoli by za nelegálně uloveného tygra mohli dostat tisíce dolarů, zapojují se nyní místní spíše do ochrany. V roce 2009 začala vláda spolupracovat se stovkami dobrovolníků, kteří dostali za úkol hlídat parky a zkoumat, zda někdo nepytlačí. Za zabití tygra hrozí viníkům 15 lety vězení a velká pokuta. Nedávno vytvořil Nepál dokonce databázi DNA tygrů, aby se vyšetřování usnadnilo.
Nepál je jedna ze třinácti zemí, které v rámci iniciativy TX2 přislíbily, že do roku 2022 zdvojnásobí populace tygrů na svém území. „Nepál je skvělý příklad pro další země, aby se zavázaly k této politické vůli,“ řekla Ginette Hemley, senior vicepresidentka pro zachování volně žijících živočichů ve Světovém fondu na ohranu přírody. Těch v současnosti podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) zbývá na celém světě pouhé zhruba 4000.
Zdroje: WorldWildLife.com, Novinky.cz