Za králi Himálaje do českých zoo

Irbis horský (Panthera/Uncia uncia), častěji známý pod názvem sněžný levhart, patří bezesporu mezi nejúchvatnější tvory naší planety. Ve volné přírodě tato nejvýše žijící kočkovitá šelma obývá předhůří Himálaje na území jedenácti států střední Asie. Setkat se s ní však můžeme i u nás, a to hned ve čtyřech zoologických zahradách.

irbis horský

Od roku 2006 irbisy chová i Zoo Ústí nad Labem. | Kredit: Eva Karbanová

Zoo Jihlava je v chovu irbisů českou jedničkou

Jihlavská zoologická zahrada je v chovu irbisů horských absolutní českou špičkou, ale významné postavení zaujímá i ve světě. Během dvaadvacetileté historie chovu zahradou prošlo 24 irbisů a narodilo se zde celkem 19 mláďat, která se podařilo odchovat se stoprocentní úspěšností. Zoo Jihlava je tak právem zapsána v České knize rekordů za nejvíce odchovů nejvýše žijících kočkovitých šelem. Zakladateli chovu se v roce 1994 stali kočka Jelena z Helsinek a kocour Tess z Krefeldu, který se v Jihlavě dožil věku necelých dvaceti let. Mláďata nejen tohoto páru obohatila chovy zoologických zahrad Ruska, Francie, Polska, Irska nebo například Indie.

Zatím poslední mládě – sameček Armin – se zde narodilo v květnu loňského roku samici Jituš. Spolu s nimi zoo obývá ještě chovný kocour Makan a Jitušina polosestra Ada. Expozice irbisů tvoří společně s výběhy levhartů perských a pand červených expoziční celek Himálaj, který se nachází v blízkosti starého vchodu.

irbis

Zoo Jihlava je zásluhou irbisů zapsána v České knize rekordů. | Kredit: Vojta Ondřej Smolík

Zoo Liberec odchovala první mládě již v roce 1990

Liberecká zoo má v chovu irbisů primát v prvním úspěšném odchovu této šelmy v rámci českých i slovenských zoologických zahrad. První irbisi, trojice tvořená jedním samcem a dvěma samicemi, se v Liberci objevili v roce 1987. O tři roky později se zde narodilo první mládě (samička). Dalšího odchovu se zoo dočkala až v roce 2001, v tomto případě šlo o tři samečky. Současný chovný pár tvořený samcem Maratem, který je původem z jihlavské zoologické zahrady, a samicí Asukou, která pochází ze Zoo Plzeň, se stal rodiči zatím pouze jednou. Asuka porodila v roce 2011 dvě koťata; samička Shirin bohužel neprospívala a po necelém půlroce života uhynula, sameček Bataar po roce žití v Liberci odcestoval do Zoo Berlin. Irbisy v liberecké zoo naleznete v sousedství levhartů čínských, nad expozicí pand červených.

irbis

Zoo Liberec je jako jediná zoo v ČR zapojena do programu Snow leopard trust, který chrání sněžné levharty ve volné přírodě. | Kredit: Zoo Liberec

Zoo Plzeň v současnosti odchovává irbisy pravidelně

Unikátní skalní dvojexpozici v sousedství levhartů čínských (dnes pum kanadských) v Zoo Plzeň obydlela v roce 2004 bratrská dvojice irbisů Makan a Nanschan původem z německého Tierparku Berlin. Zatímco jeden z bratrů – Makan – po dvou letech odcestoval do ústecké zoologické zahrady, druhý samec Nanschan v Plzni zůstal a v roce 2007 vytvořil pár s nově příchozí samicí Jamilou. Už o rok později Jamila vrhla dvě koťata, která dostala jména Assam a Asuka. Dalšího úspěšného odchovu se zoo dočkala o dva roky později, tentokrát jedné samičky, která byla pokřtěna jménem Binal, což v Indii znamená princezna. Zatím poslední mládě, opět samička, přišlo na svět v dubnu loňského roku a dostalo taktéž indické jméno – Chandra (v překladu zářící, svítící).

irbis

V plzeňské zoo mají irbisi k dispozici skalnatou voliéru. | Kredit: Vojta Ondřej Smolík

Zoo Ústí přivítala první mládě irbise v roce 2009

Zatím poslední zoologickou zahradou, která se připojila k chovu sněžných levhartů, je Zoo Ústí nad Labem. První pár tvořený kocourem Makanem (bratrem plzeňského Nanschana) a kočkou Nimou do zoo přicestoval v roce 2006. Spojení těchto dvou jedinců nepřinášelo vytoužené ovoce v podobě mláďat, a tak po dvou letech došlo k výměně samců s jihlavskou zoologickou zahradou. Nima s novým kocourem Salwinem v sobě našli brzy zalíbení a do dnešních dnů spolu zplodili dvě koťata. První byla samička Nanga, narozená v roce 2009, a o dva roky později sameček Panja. Obě mláďata již zoo opustila.

irbis

Samici Nimu (na fotografii) se samcem Salwinem můžete obdivovat v ústeckém pavilonu šelem.
Kredit: archiv Zoo Ústí nad Labem

Populace irbisů horských se neustále ztenčuje. Důvodem je nejen nelegální lov pro jejich nádhernou kožešinu, ale také ztráta přirozeného prostředí. Na jejich záchraně se podílí několik organizací a i zoologické zahrady svým působením napomáhají jejich ochraně. Využijme tedy příležitosti spatřit tyto šelmy na vlastní oči a vyrazme za králi Himálaje do českých zoo.

Zdroj: zootierliste.de

(Zobrazeno celkem 2 355-krát, 2 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..