Zemřela nejstarší panda chovaná v lidské péči

V Hongkongu truchlí nad ztrátou jednoho z nejslavnějších místních zvířat. Na následky svého zdravotního stavu zde zemřela světově nejstarší panda velká. Bylo jí 38 let.

panda velká Jia Jia

Jia Jia se ve 38 letech stala nejstarší pandou velkou chovanou v zajetí. V čínském Ocean Parku strávila téměř polovinu svého života. | Kredit: LRT505, Wikimedia – CC BY-SA 3.0

Jia Jia, jak se „pandí babička” jmenovala, zlomila minulý rok rekord, když se v 37 letech stala nejstarší pandou velkou žijící v zajetí. Ve volné přírodě je průměrný věk pand 18–20 let, v lidské péči pak bývá o něco vyšší. Při přepočtu na lidské roky by slavné pandě bylo zhruba 114 let – dožila se tak opravdu úctyhodného věku.

Stáří s sebou však přineslo svá úskalí. Její fyzický stav se zhoršoval a panda se potýkala s nejedním zdravotním problémem. Měla vysoký krevní tlak a trpěla také artritidou, která vyžadovala pravidelnou léčbu. V obou očích ji navíc trápil šedý zákal.

Během posledních dvou týdnů se její stav zřetelně zhoršil – přestala téměř jíst a výrazně ztrácela na váze. Nakonec už Jia Jia téměř nebyla schopna chodit; veterináři se proto rozhodli, že zabrání jejímu dalšímu utrpení a pandu uspí.

Jia Jia (v překladu „dokonalost“) se roku 1978 narodila v divočině, konkrétně v čínské provincii S‘-čchuan. Hongkongu byla věnována v roce 1999, od té doby ji lidé mohli vidět v zoo parku Ocean Park. Sem přišla společně s pandou An An, kterou tu návštěvníci v jejích 30 letech mohou stále spatřit. Slavná panda tak v čínském zoo parku strávila 17 let svého života.

Zdroje: oceanpark.com, nationalgeographic.comguinnessworldrecords.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..