Živoucí fosílie: nasikabatrachus – fialová žába

Zvláštní žába fialového zbarvení se na Zemi pohybuje již od dob dinosaurů. Lidem však zůstávala věky skryta. Novou žábu jménem Nasikabatrachus sahyadrensis se podařilo objevit až před patnácti lety. Tehdy se z ní stala senzance nejen kvůli jejímu atypickému zjevu – vědci totiž zjistili, že se jedná o tvora z nové, dosud neznámé čeledě. 

Vědci fialovou žábu objevili až před patnácti lety v odlehkých indických horách. | Zdroj: Wikimedia Commons

Nasikabatrachus sahyadrensis vypadá trochu jako nafouklá fialová žába s krtčím nosem. Velká je zhruba 7 cm a má černá záda. Žije v podzemí, na povrch se vydává pouze na 14 dní, a to v době letního monzunu. V tomto období se páří. Na rozdíl od jiných žab tento druh hledá svou potravu v podzemí, živí se mravenci a termity. Její hlasový projev zní trochu jako kdákání slepice.

Příbuzní ze Seychel

Právě způsob života pod zemí byl příčinou, proč vědci nalezli nasikabachtracha až před 15 lety. Když fialovou žábu v roce 2003 objevil indicko-belgický tým v odlehlých horách jménem Západní Ghát v Jižní Indii, byla označována za objev století. Vědci tento nález přirovnávali k objevení ryby latimérie podivné v roce 1938. Podrobněji jsme o případu psali zde. Nasikabatrachus vzbudila pozdvižení hlavně proto, že je anatomicky natolik odlišná od jiných druhů žab, že ji vědci museli zařadit do nové čeledi. V roce 2006 však byla přidána do čeledi seychelských žab Sooglossidae, se kterými je příbuzná.

Jako nejbližší příbuzné těchto fialových tvorů určili výzkumníci malé žáby ze souostroví Seychely u břehu Afriky. Podle DNA měly tyto dva druhy společného předka před 130 miliony let. Oba druhy se tedy zformovaly v době ještě před odtržením Seychel od Indie a podle vědců se tímto nálezem potvrdila hypotéza, že obě oblasti měly biogeografické spojení.

Žáby jménem nasikabatrachus vylézají z podzemí pouze na dva týdny v roce. | Zdroj: Wikimedia Commons

Fialové žáby byly nalezeny v odlehlé indické krajině krajině s tropickou vegetací, kterou ale velmi ohrožují místní zemědělci. Podle časopisu OSEL.cz zbývalo v roce objevení nasikabatracha z původních tropických lesů už jen desetina původní rozlohy.

Původ jména

Název tohoto druhu nasikabatrachus, který dosud nemá svůj český ekvivalent, vznikl složením dvou slov. Vědci dali dohromady výraz nasika, což v sanskrtu znamená nos, a slovo batrachus, což je řecky žába. Pojmenování sahyadrensis potom odkazuje k místu, kde byl tvor nalezen – Sahjídrí je místní název pro Západní Ghát.

Zdroje: OSEL.cz, Wikipedia

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..