Zoo Dvůr Králové chová mambu černou!

Na konci minulého roku se královédvorské zoo povedlo do své sbírky jedovatých hadů sehnat proslulou mambu černou. Měsíc si pobyla v nezbytné karanténě a nyní už ji návštěvníci mohou vidět v pavilonu Vodní světy.

mamba černá - Dvůr Králové

Mamba černá své druhové jméno získala pro černě zbarvenou sliznici v tlamě. | Kredit: © Simona Jiřičková

Samec mamby černé (Dendroaspis polylepis) přicestoval od soukromého chovatele ze Švédska. Několik týdnů si pobyl v karanténě a před pár dny byl přesunut do sekce Jedovatá Afrika v pavilonu Vodní světy. Zde sdílí v expozici se samicemi kobry kapské (Naja nivea). Oba druhy se kupodivu dobře snášejí, pouze na krmení jsou z pochopitelných důvodů odděleny.

V budoucnu by chovatelé k samci rádi pořídili i samičku, aby se mohli pokusit o odchov. Mamby černé nejsou v zoo chovány poprvé. Objevily se zde již na začátku 70. let, kdy byly přivezeny z výpravy ing. Josefa Vágnera.

Expozici Jedovatá Afrika otevřela Zoo Dvůr Králové na jaře roku 2014. Nacházejí se zde ti nejjedovatější hadi z celé Afriky a Madagaskaru. Narazit tu můžete na tzv. „zelenou smrt“ – mambu zelenou (Dendroaspis viridis) a také na kobru černou (Naja melanoleuca), zmiji gabunskou (Bitis gabonica) či bojgu africkou (Dispholidus typus).

mamba černá - Dvůr Králové

Mamba dokáže bez problémů sežrat celou krysu. | Kredit: © Simona Jiřičková

Mambu černou najdeme i v Plzni a v Dubči

Tento jedovatý had je k vidění ještě v dalších dvou zoologických zahradách. Tou první je specializované zařízení na chov jedovatých zvířat Zoo Terarium Praha v Dubči. Zde chovají mamby černé již několik let. Druhým chovatelem se v roce 2015 stala plzeňská zoo. Ta chová pár těchto zvířat, původem právě z Dubče. Plzeňské mamby osídlily novou expozici v pavilonu Království jedu.

mamba černá - Plzeň

Mamba černá v plzeňské zoo | Kredit: © Martin Vobruba

Mamba černá je nejjedovatější had na území Afriky a zároveň nejrychlejší had světa. Je významným predátorem, který svou kořist usmrcuje za použití neurotoxického jedu. Pro člověka je uštknutí téměř vždy smrtelné – pokud po uštknutí není okamžitě podána protilátka, je smrt téměř jistá. Své druhové jméno nezískala díky barvě těla, nýbrž kvůli černě zbarvené sliznici v tlamě.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..