Královédvorská zoo se dočkala nového nosorožce tuponosého jižního! Ve středu 16. listopadu sem dorazila samice Temba. Pochází z Německa a chovatelé doufají, že nastartuje novou éru chovu nosorožců tuponosých v Podkrkonoší.
Temba putovala z německého Erfurtu přibližně sedm hodin. Po příjezdu byla trochu vystresovaná, to však s transportem souvisí. Ve Dvoře Králové Temba doplní nosorožce Pamira a Jessicu – prvních několik dní mezi nimi bude probíhat pouze čichový a vizuální kontakt. Povahou je nová samice spíše plaší. Až si pořádně zvykne na svůj čerstvý domov, dojde k pokusu o spojení celé skupiny.
Jihoafrická krev
Temba se narodila 1. července 1996 na Sable Ranch v Jihoafrické republice. V listopadu 1998 byla společně se samicí Numbi převezena do německého Erfurtu. Tou dobou zde žil samec Kiwu a samice Natala. Temba se stala dvakrát matkou – v roce 2005 porodila samečka Amariho a v roce 2007 samičku Tuli. Od té doby se Kiwuovi a Tembě dalšího potomka zplodit nepodařilo. Kiwu byl proto v roce 2013 poslán do Poznaně, odkud přišel na oplátku ústecký rodák Dino. Ani jemu se však potomka přivést nepovedlo a Temba proto odešla do královédvorské zoo.
Zoo doufá, že příchozí samice by mohla být novou naději pro zdejší odchov tohoto druhu. V roce 2010 poskytla zoo azyl samci Nathalovi z Ostravy, kterého v roce 2013 doplnila samice Jessica z německého Hodenhagenu. Kvůli Nathalovu věku (45 let) se mláďata bohužel odchovat nepovedlo.
Na sklonku roku 2015 byl proto přivezen z belgické Pairi Daizy samec Pamir. U tohoto páru už páření proběhlo, zatím ale bez výsledku. Nezbývá než doufat, že si Temba s ostatními nosorožci padne do oka. Třeba po 23 letech porodí první mládě nosorožce tuponosého jižního v České republice.
Nosorožec tuponosý jižní (Ceratotherium simum simum) je nejrozšířenějším druhem nosorožce na světě. Světová populace momentálně čítá přes 20 000 jedinců. Na začátku 20. století byl tento živočich málem vyhuben, a to kvůli nadměrnému pytlačení. Díky přísně ochraně se ho ale povedlo zachránit.
Momentálně se jeho populace ve volné přírodě opět postupně snižuje – ročně je zabito přes 1 000 jedinců. Jsou loveni především kvůli rohům, které se využívají v klasické čínské medicíně jako afrodisiakum. Vědci zatím několikrát prokázali, že roh nosorožců žádné léčivé účinky nemá. Je tvořen z keratinu, stejně jako lidské vlasy či nehty.
Zdroj: Zoo Dvůr Králové
Krásná Temba moc ji přeji aby byla v naší Zoo moc a moc šťastná a ošetřovatelům hodně trpělivosti .