Zoo Košice truchlí nad ztrátou tuleňů

Veselé dovádění tuleních dvojčat Čuka a Geka už bohužel nikdo z návštěvníků košické zoo neuvidí. V pátek 27. února nalezla ošetřovatelka Čuka mrtvého. A za tři týdny ho do tuleního nebe následoval i jeho bratr.

Tulení dvojčata Čuk a Gek v košické zoo. | Kredit: Bubamara, Wikimedia Commons

Oba bratři pocházeli z chomutovského zooparku, ze kterého byli dovezeni v roce 2006 do košické zoo. Od té doby se stali miláčky návštěvníků. Jejich krmení, které probíhalo dvakrát denně, bylo mezi návštěvníky velmi oblíbené.

Tulení bratři si rozuměli

Soužití samců, kteří dospívají ve věku 6–10 let, bylo od začátku v košické zoo bezproblémové, a to i během dospívání. Narození dvojčat je v případě tuleňů kuželozubých výjimečné a tito sourozenci na sebe byli silně citově fixováni. První změny v sociální vazbě v zoo vypozorovali až začátkem tohoto roku, kdy doposud podřízený Čuk převzal dominanci. Nejvíce se to projevilo v únoru, který se kryje s obdobím páření ve volné přírodě. V tomto období tuleni nepřijímají potravu, ale ve vodě jsou mimořádně aktivní.

Tuleni obvykle odpočívali na mole.
Kredit: Peter Rukavina, CC BY-NC-SA 2.0

Smrt byla způsobena srdeční vadou

Košičtí tulení bratři obvykle nocovali na mole. Tam také v pátek 27. února ráno ošetřovatelka našla Čuka uhynulého. Následná pitva prokázala, že příčinou úmrtí byla vrozená srdeční vada, na kterou zemřela i Čukova matka a sourozenci, jak zoo sdělili pracovníci Zooparku Chomutov. Jediným žijícím členem tulení rodinky je sestra těchto dvojčat, která je součástí chomutovské skupiny.

Zoo monitorovala Gekův stav

Tuleň Gek se musel současně vyrovnat se zvýšenou zátěží způsobenou hormonálními změnami a osamocením. Gekovu zdravotnímu i psychickému stavu byla proto věnována mimořádná pozornost. I přes veškerou péči ošetřovatelů ale 18. března prohrál svůj boj se zápalem plic. Devítiletí sourozenci nebyli nikdy odděleni a právě jejich vzájemná citová vazba již v minulosti zabránila jejich rozdělení do různých zařízení. ZOO Košice je navíc jediná zoo na Slovensku, která chovala tuleně. Do budoucna zoo chov tuleňů nevylučuje, nicméně poukazuje na jeho velkou ekonomickou náročnost.

Zdroj:

(Zobrazeno celkem 494-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..