V Zoo Praha se narodilo mládě tamarína bělovousého

Černá srst, světlé vousy a zašpičatělé nehty připomínající drápy. Hlavní roli dnes dostane tamarín bělovousý, drápkatá opička, jenž patří k nejvzácnějším druhům tamarínů, které můžete spatřit v zoologických zahradách. V té pražské se teď mohou pochlubit odchovaným mládětem.

tamarín bělovousý zoo Praha

Zoo v pražské Troji slaví úspěch v podobě mláděte tamarína bělovousého. | Kredit: © Vít Lukáš, Zoo Praha

V zoo je spatříte jen vzácně

Tamarín bělovousý patří v zoologických zahradách k nejvzácněji chovaným druhům tamarínů. Kromě té pražské bychom na něj narazili v pouhých dvou dalších evropských zahradách, přičemž jejich celková populace v nich čítá 20 jedinců. Zoo Praha chová tyto primáty od roku 2008. Mládě se tu tak podařilo poprvé odchovat po devíti letech.

Potomek se narodil 17. června a prozatím se mu daří na výbornou. U tamarínů můžeme spatřit tzv. střídavou péči rodičů, kdy si mezi sebou své mládě navzájem půjčují. Otcové u tohoto druhu obvykle veškerou péči (kromě kojení) obstarají sami, pražský přírůstek však více času tráví u matky – ona je totiž v rodince tou dominantní. Celou skupinu můžete v pražské zoo pozorovat v expozici v pavilonu goril. A že jste zvědaví, zda je mládě sameček, nebo samička? To zatím nevědí ani sami chovatelé. Na odhalení pohlaví si tak ještě chvíli musíte počkat.

Ve volné přírodě se tamaríni bělovousí vyskytují v Jižní Americe, konkrétně v pralesech v západní části Brazílie a na severu Peru. Jejich srst se vyznačuje černo-hnědou barvou, přičemž v okolí čenichu, tlamy a očí spatříme zabarvení bílé. Nehty tamarínů připomínají drápy, ploché je mají pouze na palcích. Hlava je v poměru k tělu poměrně široká, doplňují ji zakulacené boltce. 

Zdroj: Zoo Praha

(Zobrazeno celkem 184-krát, 1 zobrazení dnes)
Share