V Zoo Praha se narodilo mládě tamarína bělovousého

Černá srst, světlé vousy a zašpičatělé nehty připomínající drápy. Hlavní roli dnes dostane tamarín bělovousý, drápkatá opička, jenž patří k nejvzácnějším druhům tamarínů, které můžete spatřit v zoologických zahradách. V té pražské se teď mohou pochlubit odchovaným mládětem.

tamarín bělovousý zoo Praha

Zoo v pražské Troji slaví úspěch v podobě mláděte tamarína bělovousého. | Kredit: © Vít Lukáš, Zoo Praha

V zoo je spatříte jen vzácně

Tamarín bělovousý patří v zoologických zahradách k nejvzácněji chovaným druhům tamarínů. Kromě té pražské bychom na něj narazili v pouhých dvou dalších evropských zahradách, přičemž jejich celková populace v nich čítá 20 jedinců. Zoo Praha chová tyto primáty od roku 2008. Mládě se tu tak podařilo poprvé odchovat po devíti letech.

Potomek se narodil 17. června a prozatím se mu daří na výbornou. U tamarínů můžeme spatřit tzv. střídavou péči rodičů, kdy si mezi sebou své mládě navzájem půjčují. Otcové u tohoto druhu obvykle veškerou péči (kromě kojení) obstarají sami, pražský přírůstek však více času tráví u matky – ona je totiž v rodince tou dominantní. Celou skupinu můžete v pražské zoo pozorovat v expozici v pavilonu goril. A že jste zvědaví, zda je mládě sameček, nebo samička? To zatím nevědí ani sami chovatelé. Na odhalení pohlaví si tak ještě chvíli musíte počkat.

Ve volné přírodě se tamaríni bělovousí vyskytují v Jižní Americe, konkrétně v pralesech v západní části Brazílie a na severu Peru. Jejich srst se vyznačuje černo-hnědou barvou, přičemž v okolí čenichu, tlamy a očí spatříme zabarvení bílé. Nehty tamarínů připomínají drápy, ploché je mají pouze na palcích. Hlava je v poměru k tělu poměrně široká, doplňují ji zakulacené boltce. 

Zdroj: Zoo Praha

(Zobrazeno celkem 288-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

2 comments on “V Zoo Praha se narodilo mládě tamarína bělovousého

 1. Petra Zoubková

  Zvířátko na videu není rozhodně tamarín bělovousý. Ten má zbarvení srsti na těle jako vrabčáci. Je to tamarín, ale ne bělovousý.

  Reply
  1. Olga Hušková

   Nemohu s Vámi souhlasit, na videu je skutečně tamarín bělovousý (Saguinus mystax). Odkazované video pochází přímo od Pražské zoo. Barvu zvířete může mírně zkreslovat umělé osvětlení v expozici.

   Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..