Vitamín D klíčem k hnízdění papoušků kakapo?

Na světě v tuto chvíli žije na několika ostrovech Nového Zélandu vyčištěných od predátorů pouhých 125 kriticky ohrožených papoušků kakapo sovích (Strigops habroptila). Vědci nyní přicházejí s objevem, který by mohl podpořit jejich hnízdění a rozmnožování.

kakapo mládě

Mládě z hnízdní sezóny 2014 | Kredit: Department of Conservation, New Zealand

Dr. Pamela von Hurst z Masseyské Univerzity na Novém Zélandu zveřejnila studii, která spojuje vitamín D v plodech stromu rimu, kterými se kakapové živí, s jejich nutričními potřebami a hnízdními zvyky. Kakapové totiž hnízdí pouze v letech, kdy je úroda ovoce místních stromů nadprůměrná, krmí jimi i svá mláďata. To zahrnuje i stromy rimu, které podle studie obsahují velké množství vitamínu D a vápníku – zásadních nutrientů pro kladení vajec a růst mláďat.

Kredit: Brent Barrett, Wikimedia Commons – CC BY-SA 2.0

Kredit: Brent Barrett, Wikimedia Commons – CC BY-SA 2.0

Již dříve se vědci pokoušeli o přikrmování papoušků kakapo v „hubených“ letech, ale bez úspěchu na jejich hnízdění. „Kakapové jsou lesní, noční a nelétaví papoušci, což znamená, že se minimálně vystavují slunci, díky němuž jinak tvorové vitamín D získávají. Předpokládali jsme, že zde musí být nějaký potravinový zdroj vitamínu D, a také jsme ho našli,“ vysvětluje doktorka von Hurst.

Samičky kakapů konzumují ovoce stromů rimu ještě v době, kdy není zcela zralé, jeho dostatek je i tak obvykle spouštěčem hnízdního chování. Další výzkum se proto zaměří na obsah vitamínu D v plodech rimu i dalších stromů v průběhu celé sezóny a na sledování hladiny vitamínu v krvi vzácných papoušků.

Nadcházející sezóna hnízdění

Nadcházející hnízdní sezóna by mohla být po loňské nule opět výjimečně dobrá, výzkumníci předpovídají nadprůměrnou úrodu stromů rimu. „Na ostrově Whenua Hou (Codfish Island) jsou počty květních pupenů na výhoncích na 24,4%, což znamená, že bychom mohli mít mega období rozmnožování. Na vysvětlenou, podíl pupenů 10% a více signalizuje rozmnožování. V roce 2002 a 2009, kde se vylíhlo 35 resp. 33 mláďat, byly pupeny na  39% výhonků a nyní máme více dospělých samic než tehdy,“ dodává ochranář kakapů Jo Ledington, který leze po stromech rimu a počítá jejich květní pupeny.

Pokud se předpovědi vyplní a pokud se vědcům podaří nějak nahradit nedostatek plodů rimu v méně bohatých letech, mohl by se snad počet papoušků kakapo zdvihnout nad kritickou úroveň.

Zdroj: Massey University

(Zobrazeno celkem 1 028-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

One comment on “Vitamín D klíčem k hnízdění papoušků kakapo?

  1. Jiří Churaň

    Je tak na okraj, je dost jiných živočichů, kteří a si netvoří vitamín D pod vlivem slunečního svitu, ale získávají ho z potravy. Týká se to i některých savců. Už jste někdy viděli krtečka, jak se sluní na pláži? 🙂

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..