Belgický obr: jak je náročné ho chovat?

V poslední době vzrůstá zájem o největší plemeno králíka. Tím je belgický obr. Mnoho lidí by ho chtělo doma chovat, často si ale neuvědomují náročnost tohoto plemene.

Belgický obr má klidnou a přátelskou povahu. | Zdroj: Flickr.com

Kde se vzal belgický obr?

Jedná se o největší plemeno králíka na světě, které vzniklo v Belgii v provincii Flandry, proto se dříve nazýval Flanderským obrem. Nejprve se králíci chovali pro maso a kožešinu. Jejich velikost a užitkovost vedla k tomu, že zanedlouho se belgičtí obři stali jedním z nejoblíbenějších užitkových plemen v Evropě. Do Čech se dostal z Německa roku 1882.

V dnešní době se dostává belgický obr díky své velikosti a povaze do povědomí lidí i jako mazlíček. Původně se choval jen v přirozeném divokém zbarvení aguti, ovšem v současnosti již existuje mnoho barevných odchylek: světle šedý, zajícově šedý, železitý, tmavě železitý, černý, bílý, žlutý a modrý.

Tito králíci se velikostně dají srovnat se středně velkými psími plemeny. | Zdroj: Wikimedia Commons

Povahově to jsou andílci

Vlámští obři se vyznačují velmi klidnou a přátelskou povahou. Z tohoto důvodu jsou skvělými domácími mazlíčky pro děti i dospělé. Ale nesmíme zapomínat na jejich velikost. Může dojít ke zranění, hlavně v případě dětí. Obři jsou velmi kontaktní zvířata, jež vyžadují každodenní pozornost a velice často přilnou pouze k jednomu člověku, kterému bezmezně důvěřují. Jejich výhodou také je, že se nejedná o tak aktivní zvířata. Raději většinu času odpočívají nebo se cpou, než aby běhali a skákali jako jiná menší plemena králíků. Nemívají problém se snést ani s jinými domácími zvířaty.

Přemýšlíte o pořízení? Zvažte i negativa

Belgičtí obři jsou opravdu obrovští, jak už jejich název napovídá. S jejich velikostí vzrůstá spotřeba množství krmiva, které se nemalou částkou odrazí ve vaší peněžence. Kvůli své velikosti mají i velké nároky na prostor ubikace. Určitě nepočítejte, že se vejde do klece pro králíky, ale spíš vám takový ušatý kamarád zabere jednu místnost nebo bude vyžadovat velkou ubikaci s dostatek prostoru.

Také manipulace s obry může být komplikovaná, jelikož dospělí jedinci váží kolem 7–8 kg a velikostně se dají srovnat se středně velkým psem. Uzvednutí takového jedince může být dosti náročné. Je nutné zdůraznit, že právě správná manipulace s obry je velmi důležitá. Mají totiž velmi silné zadní nohy. A i přestože nejsou agresivními zvířaty, mohou rychle způsobit vážná zranění, pokud se cítí ohroženi nebo jsou ve stresu či je něco vyděsí. Příčinou špatného chování může být i zranění a nemoc.

Dále musíte počítat s každoročním očkováním a kontrolou zubů, aby nedošlo k jejich přerůstání. I s možnými zdravotními komplikacemi, hlavně ve stáří, které nemusí být nejlevnější záležitostí. Pořízení obra s sebou určitě nese odpovědnost a důležitá rozhodnutí, která vám na pár let ovlivní život, neboť se tito králíci průměrně dožívají 6 let. Jak jste si jistě všimli, většina problémů s obry vzniká kvůli jejich velikostí, ale pokud splníte všechny požadavky tohoto úchvatného plemene, bude určitě vy i obr spokojeni.

Zdroje: Flemish-giant.com, Bunnyhugga.com, Klubbelgickychobru.cz

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..