Elegantní melanismus

Téměř každý z nás se již jistě setkal s pojmem albinismus nebo albín. O albínech je všeobecně známo, že jde o živočichy s redukcí tmavého pigmentu. Tito jedinci se vyznačují čistě bílým zbarvením a v případě úplného albinismu tento jev doprovází červená barva očí. Méně známým jevem je v podstatě opak albinismu – melanismus.

jaguár

U černě zbarveného levharta nebo jaguára (na snímku) lze pod určitým úhlem světla vidět původní kresbu srsti.
Kredit: Zoo Olomouc

Původ tohoto termínu se vztahuje k starořeckému slovu melas nebo také melanos, což znamená černý. Melanismus vzniká na základě zmnožení tmavého pigmentu (melaninu) na kůži a srsti živočichů. Zvířata jsou pak tedy částečně nebo úplně černá. Nejde však o samostatný druh či poddruh zvířete, jedná se pouze o barevnou odchylku.

ještěrka živorodá

Melanicky zbarvená ještěrka živorodá
Kredit: Fritz Geller-Grimm, CC BY-SA 2.5

Melaničtí jedinci nejsou outsideři

Oproti albínům mívají černí jedinci větší šance na přežití vzhledem k tmavému zbarvení, které zajišťuje lepší kamufláž ve tmě. Zajímavý je také fakt, že tito jedinci bývají přijímáni normálně zbarvenými příslušníky svého druhu a bez problému produkují společně potomstvo. Například u levhartů se tak mohou v jednom vrhu objevit černá i skvrnitá mláďata, k čemuž dochází i ve spojení dvou melanických nebo dvou klasicky zbarvených partnerů.

Melanismus má i další výhody. Nositelé této barevné odchylky lépe odolávají vlivům UV záření a podle některých odborníků také určitým chorobám. Záporným aspektem melanismu je ale nižší schopnost získávání vitaminu D ze slunečního záření.

liška obecná

U lišek se tato barevná anomálie objevuje poměrně často. | Kredit: Zefram, CC BY-SA 3.0

Černá puma není puma

Než si představíme některé živočichy, u kterých je melanismus prokázán, vyvrátím jeden mezi lidmi značně rozšířený mýtus o černé pumě. Ve skutečnosti jde o melanicky zbarvené levharty nebo jaguáry, kteří jsou laicky nazýváni černými pantery. U pumy americké nebyl melanismus nikdy potvrzen.

Ke zvířatům, u nichž není melanismus žádnou výjimkou, dále patří lišky nebo veverky obecné. Objevují se však například i melaničtí vlci, servalové, jeleni, daňci nebo dokonce tuleni:

Z ptáků stojí za zmínku zcela černě zbarvení tučňáci, kteří jsou podle názoru vědců naprostým unikátem. Mnohem častěji se můžeme setkat například s částečně melanickou sovou pálenou. Elegancí uchvacuje melanismus i v říši plazů a obojživelníků. Černě zbarvené exempláře tak existují i u hadů, ještěrů, žab a dokonce i krokodýlů.

sova pálená

Melanické zbarvení můžeme pozorovat i u ptáků, například u sovy pálené. | Kredit: Jo Garbutt, CC BY 2.0

Melanismus i jako následek znečištěného prostředí

Samostatnou podkapitolou je tzv. industriální čili průmyslový melanismus, ke kterému dochází po adaptaci některých živočišných druhů (zejména motýlů) na silně znečištěné prostředí v průmyslových oblastech. Jedním ze zástupců hmyzu, který se přizpůsobil industriálnímu prostředí, je i známé slunéčko dvojtečné.

slunéčko dvojtečné

Melanické slunéčko dvojtečné | Kredit: Olaf Leillinger, CC BY-SA 2.5

Zdroje:

(Zobrazeno celkem 9 978-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..