Slavná tulenice Argyro byla brutálně zabita

Samice ohroženého tuleně středomořského (Monachus monachus), která byla známá pod jménem Argyro, byla nalezena na pláži ostrova Samos mrtvá s několika střelnými a jednou bodnou ranou. 

tuleň středomořský ArgyrosTuleň na lehátku

Tulenice se na pobřeží řeckého ostrova Samos, který leží nedaleko tureckého pobřeží, usídlila ještě jako malá v roce 2014. Podle všeho buď původní skupinu opustila nebo se prostě ztratila. K lidem byla přátelská, bylo ji možné pozorovat u pobřeží či přímo na pláži, kde s oblibou lehávala na svém oblíbeném plážovém lehátku. Místní lidé ji pojmenovali Argyro – Stříbrná.

tuleň středomořský Argyros

I když byla na lidi zvyklá, stále šlo o divokého, 130 kg vážícího tuleně. Ochranáři, dobrovolníci i místní lidé ji chránili a upozorňovali návštěvníky, aby se jí nedotýkali, ani se k ní nepřibližovali. Přítulnou tulenici ale nebylo možné sledovat neustále, za den uplavala podél pobřeží klidně i 35 km.

Zmizení a nalezení

Samička Argyro zmizela před několika měsíci. Až ve čtvrtek 7. září 2017 Institut pro zachování mořského prostředí Archipelagos potvrdil, že tělo násilně usmrceného tuleně, které se našlo na pláži u města Marthokampos 24. května, patří opravdu Argyro.

tuleň středomořský Argyros

Vyplavené tělo mrtvého tuleně v květnu 2017 | Kredit: © Archipelagos

„Vzhledem k charakteristikám srsti, pohlaví a délce těla tuleně, které bylo vyplaveno na břeh, i vzhledem k době nepřítomnosti Argyro u ostrova Samos, potvrzujeme, že zabitým tuleněm byla Argyro,“ řekla Anastasia Miliou, ředitelka výzkumu institutu Archipelagos.

Brutální vražda tuleně

„Samice tuleně měla na zádech více střelných ran. Podle úhlu vstřelů usuzujeme, že se tulenice během střelby pokoušela uniknout. Navíc došlo k traumatickému poranění ostrým předmětem, který vnikl do těla na pravé straně zad a pronikl až do žaludku,“ uvádí institut Archipelagos v tiskové zprávě.

Podle vyjádření ředitele institutu Archipelagos Thodorise Tsimbidise existuje podezření na malou skupinu místních rybářů, kteří zabíjejí tuleně i mořské želvy a kteří používají obecně velmi destruktivní metody rybolovu. Bohužel nejsou viníci nikdy potrestáni, i když všichni vědí, o koho jde.

tuleň středomořský Argyros

Kdo může zabít tak krásného tvora? | Kredit: © GreekReporter.com

Přitom ohrožení tuleni středomořští, jejichž populace se odhaduje kolem 600–700 v celém Středozemním moři, nemohou rybářům v tomto množství napáchat větší škody. Ty jsou ještě navíc hrazeny přímo z programu pro ochranu tuleňů.

Zdroj: KeepTalkingGreece.com, Ekathimerini.com

(Zobrazeno celkem 3 585-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

2 comments on “Slavná tulenice Argyro byla brutálně zabita

  1. argyro tulen

    ja vim ze v tomhle pripade ma Alena jen polovicni pravdu tuleni jsou bezva a lidska ruka do vseho sahat nemusi ale do toho ano tuleni sou jen ubohe zviratka a ja je mam rada a jestli Alena ne tak za to oni nemohou

    Reply
  2. Alena

    Bezcitné ubohé debilní hovada lidské, najít a odprásknout také, musí se svět očistit od hnusu lidského.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..