FOTO: Když v jihlavské zoo napadne sníh

Zimní období nabízí mnoho možností, jak trávit volný čas. Pokud už vás nebaví lyžovat a bobovat, navštívit můžete například zoologickou zahradu. Byť jde o aktivitu spojenou spíše s letními měsíci, i v tomto období může být její návštěva nezapomenutelnou. Nejen, že všechna zvířata budete mít téměř sami pro sebe, ale naskytne se vám také nezapomenutelný pohled na tropické druhy na sněhu.

žirafy v zoo Jihlava

Někteří živočichové zoologických zahrad si mrazivé období užívají. | Kredit: © Nikol Dobrá

Přestože cizokrajná zvířata z jihlavské zoo jsou v zimě spíše schovaná ve vytápěných výbězích, některé je možné vidět hrát si v bílém prašanu. „Ve sněhu rádi, a možná i překvapivě, dovádí i tropická zvířata, třeba medvědi malajští, tygři, levharti, dále například vydry malé. A samozřejmě nesmím zapomenout na tuleně, kteří si ve vodě s oblibou hrají s kusy ledu,“ říká tiskový mluvčí jihlavské zoo Martin Maláč.

Většině tropických zvířat však zimní podmínky nevyhovují. Nejvíce jim vadí nízké teploty v kombinaci s vlhkým klimatem. Celou zimu ve vnitřních ubikacích tak stráví například drápkaté opice či lemuři. Ostatní zvířata se během dne dostanou alespoň na chvíli na chladný čerstvý vzduch, aby se provětrala, zaběhala si a vyhrála si v závějích. Jsou jimi například zebry, giboni či antilopy. „Mezi taková zvířata patří i žirafy, kterým mráz nevadí. Nesmí však uklouznout na ledu, aby si neporanily nohy,“ popisuje Maláč.

V zimě chodí převážně školy

Nejvíce si však zimu užívají zvířata z našich zeměpisných šířek nebo ta žijící ještě severněji či jižněji. Dále také horská zvířata. Maláč zmiňuje zejména pandy červené, irbisy či vlky, kteří jsou mnohem aktivnější a dovádivější v zimě. Návštěvníků, kteří si je mohou užít, bývá mezi listopadem a únorem v rozmezí pěti až deseti tisíc, v závislosti na počasí. Většinou však jde o školní výpravy nebo příchozí, kteří mají permanentku.

Co se týče péče o zvířata, není zde velký rozdíl mezi zimním a letním provozem zahrady. Odlišné je, že zvířata dostávají trochu jiné složení potravy a musí se jim pravidelně kontrolovat zamrzlé misky s vodou. Zaměstnanci i přesto mohou zároveň připravovat oslavy 60. narozenin jihlavské zoo, které se v tomto roce uskuteční. Více o akcích pořádaných zahradou najdete na webových stránkách jihlavské zoo

(Zobrazeno celkem 102-krát, 1 zobrazení dnes)
Share