Hadi dokážou spolupracovat při lovu kořisti

Další horké novinky z oboru etologie, tedy vědy o chování zvířat, na sebe nenechaly dlouho čekat. Vědci dokazují, že některé druhy hadů umějí do určité míry spolupracovat při shánění potravy.

kubánský had

Ani had nemusí být na honbu za kořistí vždy sám.

Společný koordinovaný lov není nic nového pod sluncem u smeček lvů, vlků či hyen. Ale u hadů? Málokdo by u těchto zdánlivě netečných a obvykle solitérně lovících zvířat očekával dostatek mozkových a pohybových kapacit pro společný lov kořisti. Nenechme se však zmást – naše tendence podceňovat dovednosti některých skupin živočichů může být založena jen na prostém nedostatku důkazů.

Had, který se živí netopýry

Sledovat hadí lov v přírodě na vlastní oči se poštěstí jen málokomu. Vladimir Dinets, profesor psychologie na univerzitě v Tennessee, pojal tento úkol profesionálně a vědecky zdokumentoval schopnost určité spolupráce při lovu u kubánských hroznýšů. Hroznýšovec kubánský (Chilabothrus angulifer), jak se tento druh hada správně jmenuje, rád loví netopýry i kaloně. Disponuje schopností lapat tyto okřídlené savce za letu (např. v ústí jeskyně, v níž se přes den ukrývají). Chňapat po letícím soustu dokáže i v krkolomné pozici – zavěšen ocasem a zadní částí těla u stropu jeskyně.

had ulovil netopýra

Hadi nemusejí pojídat jen myšky – tento hroznýšovec lapil netopýra. | Kredit: Anagoria, Wikimedia – CC BY 3.0

Tři jsou úspěšnější než jeden

Hroznýšovci sledovaní profesorem Dinetsem často lovili ve dvou či tříčlenných „skupinách“. Ve vletovém otvoru se rozmístili v přiměřených vzdálenostech od sebe jako řetízky korálkového závěsu a významně tak zvýšili vlastní loveckou úspěšnost  Osamocený hroznýšovec občas odcházel z loveckého místa bez večeře. Pokud ale vchod do jeskyně okupovalo více hadů, prakticky vždy byl některý z nich úspěšný, neboť prolétající netopýři se nedokázali hadím zubům vyhnout. Poté nakrmený lovec opustil jeskyni a uvolnil svou pozici dalším hladovcům.

Skutečně lze mluvit o spolupráci?

V popisovaném případě lze skutečně uvažovat o použití výrazu „spolupráce“. Dokumentován byl ale v minulosti i hromadný lov v případech, kdy se u zdrojů potravy shromáždí velké množství hadů a chňapají po kořisti tak zběsile, až je dříve či později některý z nich úspěšný. O koordinaci lovu v pravém smyslu slova se sice nejedná, šance na úspěch jedince se však přesto zvyšuje. Neuvěřitelné lovecké akce se podařilo natočit týmu BBC při dokumentování hromadného líhnutí mořských leguánů. Na straně zuřivých lovců figurovali užovkovití hadi druhu Pseudalsophis biserialis, v roli kořisti čerstvě vylíhlá mláďata leguánů mořských (Amblyrhynchus cristatus).

hadi číhající na kořist

Užovkovití hadi z Galapág hromadně číhají na líhnoucí se mláďata mořských leguánů.
Kredit: BBC Earth, Youtube

Video pro zvědavce

Scénu jako z perfektního akčního filmu si můžete vychutnat v následujícím videu, které pro prchající kořist nakonec dobře skončí. Zapátráte-li ale po dalších podobných snímcích, pravděpodobně zjistíte, že větší štěstí mívají hadi. Nesmíme se však nechat strhnout bezhlavým fanděním prchajícímu leguánovi – i beznozí plazi se čas od času potřebují najíst. Byť tak, na rozdíl od býložravých leguánů, činí na úkor někoho dalšího.

Zdroje:

  • Live Science
  • Dinets, V. (2017). Coordinated hunting by Cuban boas. Animal Behavior and Cognition, 4(1), 24–29. doi: 10.12966/abc.02.02.2017
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..