Kdo nám létá na krmítko – 2. díl

Minulé povídání o ptačích návštěvách našich krmítek jsme věnovali drobným druhům všežravých ptáků, které s chutí sezobnou zrní, ale rády se přiživí i na hmyzu a bezobratlých, které vybírají z kůry stromů, skulin a ze země. Teď se zaměříme na zrnožravé ptáky, kteří často přiletí v početných hejnech a slunečnice sklízejí jako hladový kombajn. Disponují silnými zobáky a potrava v nich mizí velmi rychle. Jedná se o zvonky, zvonohlíky, čížky, stehlíky, u nás zimující pěnkavy a vzácnější okřídlené ozdoby krmítek, mezi něž nepochybně patří hýl, dlask či brkoslav.

stehlík obecný

Stehlík je díky svému zabarvení nezaměnitelný návštěvník krmítek. | Kredit: S. Rae, CC BY 2.0

Tři zimní králové – zvonek, zvonohlík a čížek

Zvonek zelený je robustním hejnovým ptákem šedozeleného zbarvení. Samci jsou barevně výraznější a působí uhlazenějším dojmem. Zvonci patří k častým návštěvníkům krmítek i ve městech. Podobným, ale velikostně menším a celkově subtilnějším druhem, je zvonohlík zahradní. Na krmítku jej spatříme vzácněji. Jedná se o druh původně středomořský, který se v naší vlasti rozšířil před cca 170 lety a rychle zde zdomácněl. Tito ptáci mají na těle zlatozelenou kresbu střídanou šedými proužky.

zvonek zelený

Zvonek zelený – samec nahoře, samička dole. Všimněme si nápadně silného zobáku kuželovitého tvaru.
Kredit: Andreas Trepte, CC BY-SA 2.5

zvonohlík zahradní

Zlatě žíhaný zvonohlík zahradní | Kredit: Ghislain38, CC BY-SA 3.0

Poměrně početným druhem podobného typu je rovněž čížek lesní. Hejna čížků přilétají na krmítka v blízkosti lesa spíše v pozdějších fázích zimy – nachystané zrní dokážou během pár hodin kompletně „vyluxovat“, jak můžeme vidět na následujícím videu.

čížek lesní

Samec čížka nosí na hlavě tmavou čepičku. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

čížek lesní

Samice je znatelně méně nápadná. | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Další četnější druhy pěnkavovitých

Máme-li štěstí, můžeme na krmítkách v nepříliš zastavěné krajině potkat stehlíka obecného. Tento pták je díky krásnému zbarvení zcela nezaměnitelný. Vyskytuje se spíše lokálně – v některých oblastech mohou být stehlíci častými hosty, jinde je nepotkáte vůbec.

stehlík obecný

Výrazná žlutá a červená – typické barvy stehlíků | Kredit: Darren Bellerby, CC BY 2.0

Co se týče v Čechách velice hojné pěnkavy obecné, část populace tohoto druhu se na zimu přesouvá do jihozápadní Evropy. Některé netažné exempláře (nejčastěji starší samečky) však na krmítka přilákat můžeme. Pokles četnosti „našich“ pěnkav mohou dočasně nahradit méně známé zimní druhy, jako je například pěnkava jikavec.

pěnkava obecná

Samci pěnkav obecných mohou zůstávat na hnízdištích po celý rok.

pěnkava jikavec

Samec a samička (vlevo) pěnkavy jikavce. Samci mají větší podíl tmavého zbarvení na hlavě a hrudi. Jedná se o naše zimní hosty. | Kredit: Marek Szczepanek, CC BY-SA 3.0

Létající poklady našich krmítek

Nejnápadnější zimní zástupce pěnkavovitých, které můžeme na krmítku při troše štěstí spatřit, jsme si nechali na závěr. Patří mezi ně relativně početný hýl obecný s růžovočerveným samcem a hnědou samičkou (obvykle přiletí v páru), překrásně „vymalovaný“ dlask tlustozobý s mimořádně silným zobákem a chocholatý seveřan brkoslav severní. Brkoslavové nás navíc mohou navštívit v početném hejnu a zpestřit nám jinak obyčejný zimní den. Na všechny výše zmíněné druhy však musíme mít nejen štěstí, ale i vhodně umístěné krmítko. Uprostřed městské zástavby není jejich výskyt příliš pravděpodobný – v mozaikovité krajině sousedící s lesem však možná některé z těchto ptáků během zimy spatříme.

hýl obecný

Jasně červeného samečka hýla je prakticky nemožné zaměnit s jiným ptákem. Samice (na fotce vlevo) však tuto intenzivní barvu postrádá. | Kredit: Geli, CC BY 2.0

dlask tlustozobý

Nejrobustnější z našich pěnkavovitých s ostře ohraničenými vzory – takový je dlask. Na krmítko se většinou přiletí na chvíli podívat a obvykle se dlouho nezdrží. | Kredit: Marek Szczepanek, CC BY-SA 3.0

Konce peříček v horní části křídla brkoslava vypadají jako natřené rudým lakem na nehty.

V posledním díle krmítkového seriálu se zaměříme na větší druhy ptáků. Jedná se o kosy, drozdy, holuby a jejich příbuzné, strakapoudy i několik nejznámějších zástupců krkavcovitých.

(Zobrazeno celkem 3 113-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..