Kokos pomáhá chránit mořské želvy

Prodej tradičních suvenýrů turistům představuje pro místní obyvatele indonéských ostrovů jistý zdroj obživy. I přes celosvětový zákaz je stále jednou ze surovin želvovina, která stojí kriticky ohrožené mořské želvy život. Designerská soutěž Kokos místo želvy chce nabídnout udržitelnou alternativu.

kareta pravá

Právě vylíhlá kareta pravá. Není lepší mít ji živou v oceánu, než náramek z jejího krunýře na ruce?
Kredit: © Hanka Svobodová, morskezelvy.cz

kokos místo želvy

Kokosová housenka od Jitky Trčkové | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Jedete na dovolenou a chcete si přivézt exotický suvenýr. Koupili byste si tradiční přívěsek z želvoviny? Víte, že mořskou želvu je potřeba opéct nad ohněm, abyste si tretku za 30 korun mohli odvézt domů? A pak Vám ji na letišti zabaví a navíc dostanete pokutu. Želva to nepřežije, druhý krunýř ji už nenaroste, často umírá na popáleniny a infekci velmi dlouho.

Kokos místo želvoviny

Aby místní řemeslníci měli alternativu k želvovině a mohli nabízet moderní a prodejné suvenýry, vznikla v rámci projektu Chráníme mořské želvy soutěž Kokos místo želvy. Mladí designéři navrhovali výrobky z kokosového ořechu, které by mohly nahradit tradiční suvenýry vyráběné doposud z želvoviny.

„Výroba skládačky mi zabrala s pomocí vrtáčku, lupenkové pilky a brusky asi dvě hodiny, ale věřím, že místní řemeslníci to ještě lépe a rychleji,” říká vítěz soutěže David Vašina. Na druhém a třetím místě se umístili František Novák a Marie Szostková.

Soutěž dopadla úžasně, vznikla řada nádherných a užitečných věcí, které vycházejí ze skořápky kokosového ořechu a které by mohly oslovit turisty toužící po suvenýru z dovolené v exotických zemích dálného Východu.

kokos místo želvy

Prostorová skládačka z kokosu, nebo sada náramků? | Kredit: © David Vašina

Co si tedy budete moct z kokosu pořídit? Motýlka k obleku, hřeben, reproduktor k mobilnímu telefonu, prostorový hlavolam, krásné šperky, náušnice a přívěsky, lampičku a spoustu jiného.

kokos místo želvy

Stylový motýlek z kokosového ořechu | Kredit: © David Vašina

kokos místo želvy

Lampička promítající siluetu želvy od Lucie Buchbauerové  Kredit: © Redakce ZOO Magazín

„Snažila jsem se tvořit předměty, které nějak připomínají moře: přívěsek ve tvaru mořského koníka, mušle, nebo právě mořské želvy, lampičky vrhající obraz želvy, přívěsky, a korálky,” říká účastnice soutěže a doktorandka Přírodovědecké fakulty v Praze Lucie Buchbauerová.

Za odměnu na Borneo

Vítězové soutěže se vydají začátkem července na Borneo, kde své výtvory a jejich výrobu představí místním řemeslníkům a vyzkouší si prakticky i ochranu želv na ostrovech spravovaných projektem Chráníme mořské želvy.

Autorka projektu Chráníme mořské želvy a bioložka Hanka Svobodová doufá, že výrobky z kokosu nabídnou jak alternativu k želvovině a tím pádem výdělky pro místní a život želvám v jednom, tak i finance na chod projektu samotného.

„Doufám, že se díky modernímu designu našich soutěžících podaří výrobky dovézt i do Evropy a prodávat je. Navíc se díky soutěži k projektu přidala řada nových lidí, kteří mají zájem pomoci,” dodává Hanka Svobodová.

Výstava Kokos místo želvy v butiku Navarila do konce června

Kokosové výrobky můžete vidět do konce června každý den od 10 do 19 hodin ve studiu Navarila v Haštalské ulici č. 8 na Praze 1. Jeho majitelka a módní návrhářka Martina Nevařilová s nápadem uspořádat soutěž pro mladé designery přišla po vlastním pobytu v Indonésii, nakonec i celou soutěž  zorganizovala.

kokos místo želvy

Stojánek a reproduktor k chytrému telefonu od Magdaleny Šťastníkové | Kredit: © Redakce ZOO Magazín

Finančně soutěž Kokos místo želvy podpořila cestovní kancelář China tours a škola potápění NemoDiving.

(Zobrazeno celkem 661-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..