Koupí piva mohou lidé přispět na záchranu téměř vyhynulého nosorožce

Na světě žijí pouze dva nosorožci bílí severní. I přes to pořád existuje naděje na záchranu druhu. Největší kapacity světa se spojily, aby dokázaly uměle oplodnit vajíčka posledních dvou žijících samic spermatem již uhynulých samců. Náročný projekt je sice zatím úspěšný, ale velice složitý a nákladný. A tak spojil síly Plzeňský Prazdroj s pivovarem Safari ze Dvora Králové nad Labem a vytvořily prosincový speciál piva, jehož zakoupením lidé přispívají na záchranu tohoto již v podstatě vyhynulého druhu. 

Nosorožec bílý severní je kriticky ohrožený druh. Kredit: Plzeňský Prazdroj

Embrya nosorožce bílého severního již existují. Nyní jsou zmražena a připravena na vložení do náhradní matky. „Po přibližně deseti dnech inkubace se ze dvou oplodněných vajíček od samice Fatu vyvinula životaschopná embrya, která jsme poté kryogenicky zamrazili pro budoucí transfer do jiné samice,” říká profesor Cesare Galli z italské laboratoře Avantea v Kremoně, jehož tým se podílí na záchraně nosorožců.

Samci zemřeli, naděje ne

Samice Fatu a Nájin žijí v národním parku v Keni, kam je nechali v roce 2009 zoologové převézt společně se dvěma samci ze zoo Dvůr Králové. Odborníci doufali, že převozem do volné přírody zajistí větší šanci na rozmnožení tohoto druhu. Ačkoliv se zvířata opravdu začala pářit, vědci nakonec zjistili, že samice nejsou schopné přirozeně zabřeznout. Oba samci nakonec uhynuli, ale vědci se naděje na záchranu ani přes to nevzdali.

Ze samců se jim na poslední chvíli podařilo odebrat životaschopné sperma a v srpnu tohoto roku odebrali vajíčka i dvěma žijícím samicím. V září už se vědci radovali z nosorožčího embrya. „To, že vzniklo embryo, byť zatím uložené v kryobance, může zvrátit osud a zachránit ne ohrožený, ale vyhynulý druh. Jsme svědky unikátního projektu,“ říká Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové. Jako náhradní matky by měly posloužit samice příbuzných nosorožců jižních.

Komplikovaná technologie

Ačkoliv se odběr pohlavních buněk a umělé oplodnění běžně praktikuje u jiných druhů zvířat, u nosorožců je tento proces komplikovanější. „Samotná anatomie těla nosorožce vyžadovala originální přístup při odběru vajíček, a to včetně dlouhého a nákladného vývoje speciálních nástrojů,” říká Rabas. I proto je celý projekt finančně velice náročný. Z části je hrazen německým Federálním ministerstvem vědy a výzkumu. V České republice na projekt přispívá například Nadace ČEZ.

Koupí piva mohou lidé pomoci nosorožcům bílým. Kredit: Plzeňský Prazdroj

V současné době se k pomoci přidal i Plzeňský Prazdroj, který v rámci programu Volba sládků začal spolupracovat s pivovarem Safari ze Dvora Králové nad Labem. Ten se nachází přímo v areálu safari parku, který se podílí na záchraně nosorožce bílého severního. Pivovary společně vytvořily prosincový pivní speciál African Cofee Stout, černé pivo z chmele z afrického kontinentu.Na projekt záchrany nosorožců bílých severních poputuje jedna koruna z každého vypitého litru piva African Coffee Stout. Pivo je k zakoupení ve více než 1500 hospodách po celém Česku. Pokud ale někdo není fanouškem piva, i tak má možnost přispět, například pomocí dárcovské DMS.

Zdroje: ČT24, safaripark.cz, ekolist.cz, prazdroj.cz

(Zobrazeno celkem 267-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..