V Tanzanii zemřela Eliška, česká samice vzácného nosorožce. Zabil ji samec Monduli

Samice ohroženého nosorožce dvourohého jménem Eliška, pocházející ze Zoo Dvůr Králové nad Labem, uhynula v minulých dnech v Tanzanii. V tamním národním parku Mkomazi ji těžce zranil samec stejného druhu jménem Monduli. Eliška nepřežila kvůli vnitřním zraněním. Tuto informaci uvedl pro ČTK vedoucí mezinárodních projektů zoo ve Dvoře Králové Jan Stejskal.

Nosorožci dvourozí jsou kriticky ohroženým druhem. Ilustrační foto | Zdroj: Publicdomainpictures.net

Měla být posilou pro nosorožce dvourohé žijící v Tanzanii. Tamní populaci totiž kvůli rohovině témět vyhubili pytláci. Samice Eliška byla do tanzanského národního parku převezena v červnu, před několika dny však zemřela v následku vnitřních zranění, která nebyla zvnějšku patrná. Způsobil jí je samec jejího druhu, Monduli, kterého do Tanzanie poslala britská zoo Port Lympne. „Úhyn Elišky je samozřejmě smutná událost, která se o všem stává. Zvířata se někdy mezi sebou poškádlí a nešťastnou náhodou tam dojde ke zranění, to je prostě příroda,“ řekl pro Radiožurnál ředitel královédvorské zoo Přemysl Rabas.

 Žije už jen malá populace

Nosorožci dvourozí jsou kriticky ohroženým druhem. V Africe jich ve volné přírodě žije už pouze několik stovek jedinců. Známý ochránce přírody Tony Fitzjohn se snaží rozšířit tanzanskou populaci nosorožců pomocí mezinárodního projektu. Zoo Dvůr Králové poslala před Eliškou do národního parku Mkomazi ještě tři nosorožce, a to roku 2009. Jedna ze samic jménem Deborah tam zatím porodila tři mláďata, poslednímu z nich je nyní zhruba půl roku. Potomky zde zplodil i samec Jamie z dvorské zoo. Dvě mláďata má se dvěma samicemi, které pocházejí právě z britské zoo Port Lympne.

(Zobrazeno celkem 356-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..