Nosorožčice Eliška odjela do Afriky

V neděli 26. června v ranních hodinách se na svoji dalekou pouť vydala mladá samice nosorožce dvourohého Eliška. Jejím novým domovem se stala tanzanská rezervace Mkomazi.

nosorožec dvourohý

Eliška je prvním mládětem v páté generaci nosorožců narozených v královédvorské zoo.
Kredit: © Simona Jiřičková

Transport už byl dlouho plánován

Celý transport byl dohodnut před několika lety při návštěvě Tonyho Fitzjohna v České republice. Tony Fitzjohn, spolupracovník známého George Adamsona (který spolu se svou ženou Joy proslul jako ochránce přírody), měl zájem o dalšího nosorožce do své rezervace. Zoo Dvůr Králové totiž v roce 2009 poslala do Mkomazi tři své nosorožce, kteří tam zplodili dokonce dvě mláďata.

Příprava na transport trvala několik měsíců, během nichž Eliška začala být zavírána do malého fixačního boxu, aby si zvykla na stísněný prostor. Před měsícem jí byla do výběhu přistavena bedna, kterou se postupně naučila procházet a později do ní byla i zavírána.

nosorožec dvourohý

Eliška si zvyká na transportní bednu. | Kredit: © Simona Jiřičková

Eliška má klidnou povahu, takže nácvik probíhal v naprosté pohodě. Bedna musela být postavena tak, aby si nosorožčice nemohla lehnout nebo se nějak významně pohybovat – bylo totiž nutné zachovat rovnováhu letadla.

nosorožec dvourohý

Eliška v transportní bedně | Kredit: © Zdenka Svobodová

Cesta do Afriky vedla přes Německo a Itálii

Před začátkem transportu dorazil také zkušený veterinář Pete Morkel, který se zúčastnil i předchozích transportů nosorožců, a to nejen z královédvorské zoo. Transportu byl rovněž přítomen zoolog a další veterinář.

transport nosorožce dvourohého

Příprava na cestu do Lipska | Kredit: © Zdenka Svobodová

První cesta vedla do Lipska, kde na Elišku čekalo soukromé letadlo společnosti DHL. Odtud měla putovat přímo do Tanzanie, ale kvůli špatnému počasí letadlo mělo ještě mezipřistání v Itálii. Nešlo však o žádné velké komplikace. Po přistání v Tanzanii byla bedna s vzácným nákladem přeložena na nákladní automobil a převezena do cíle své cesty – do rezervace Mkomazi.

transport nosorožce dvourohého

Nakládka do letadla | Kredit: © Jan Stejskal, Zoo Dvůr Králové

S Eliškou do Afriky dorazilo i několik beden jídla a pití, protože bude nějakou dobu trvat, než si nosorožčice přivykne na zdejší stravu.

Eliška se bude seznamovat s africkými rostlinami i zvířaty

Několik prvních týdnů bude Eliška v tzv. bomě, což je menší čtvercový prostor s africkým rostlinstvem. Později se bude seznamovat s ostatními zvířaty v rezervaci a také s větším prostorem.

nosorožec Eliška v Mkomazi

Eliška v aklimatizační ohradě v Mkomazi | Kredit: © Jan Stejskal

Eliška se narodila 8. 9. 2012 samici Etoshe a samci Davuovi. Jedná se o první mládě nosorožce dvourohého v páté generaci narozené ve zdejší zoo.

Rezervace Mkomazi se rozprostírá na severovýchodě Tanzánie a volně se napojuje na Národní park Tsavo. Právě z NP Tsavo pocházeli první nosorožci, které dovezl Ing. Josef Vágner do královédvorské zoo. V roce 2009 poslala Zoo Dvůr Králové tři své nosorožce do Mkomazi. Jednalo se o samce Jamieho a Jabua a samici Deborah. Jamiemu a Deborah se narodila již dvě mláďata – samičky Hilla a Tunu.

Zdroj: zoodvurkralove.cz

(Zobrazeno celkem 370-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

One comment on “Nosorožčice Eliška odjela do Afriky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..