Matka prvního hříběte divokých koní bojuje o život, lidé ji krmili pečivem

Velmi smutné bylo dnešní odpoledne na pastvině u divokých koní v Milovicích. Klisna Sgurr, která před šestnácti dny porodila první hříbě divokých koní v české přírodě, je v současné době v kritickém stavu a veterinární lékaři bojují o její život.

exmoorský pony - hříbě

Sgurr se svým prvním hříbětem u nás  |  Kredit: Česká krajina, o.p.s.

Klisnu postihla velmi těžká kolika, nejpravděpodobnější příčinou je přikrmování pečivem, které i přes zákaz někteří návštěvníci koním neustále nosí. „Je to obrovská tragédie. Sgurr zažívala v posledních hodinách nesmírné utrpení, její stav je velmi vážný,“ uvedl ředitel ochranářské společnosti Dalibor Dostál.

„Bohužel, přestože jsou na ohradách tabulky zakazující krmení a opakovaně jsme upozorňovali na to, že pečivo může divoké koně zabít, někteří lidé se je stále pokoušeli přikrmovat. Především někteří senioři nosili k ohradě plné tašky tvrdého chleba, protože měli pocit, že koně na pastvině bez přikrmování strádají. Druhou skupinou byli lidé, kteří se snažili koně na kusy pečiva přilákat k okraji pastviny, aby si mohli udělat fotografii koní nebo selfie s koňmi na mobilní telefon“ doplnil Dalibor Dostál.

exmoorský pony - hříbě

Matka i mládě nyní bohužel bojují o život  |  Kredit: Česká krajina, o.p.s.

Ošetřovatelé, vědci i fotografové monitorující stádo opakovaně odstraňovali z ohrady kusy chleba a housek, jejichž požití může být pro koně smrtelně nebezpečné.

Veterinární lékaři v těchto chvílích rozhodují, zda se klisna podrobí operaci nebo se ji pokusí léčit jiným způsobem. V obou případech bude léčba a péče o koně nesmírně nákladná a s nejistým výsledkem. Veřejnost může Sgurr podpořit v jejím zápase o přežití zasláním finančního daru na transparentní číslo účtu 2100540679/2010 nebo zasláním dárcovské zprávy DMS KRAJINA na číslo 87 777.

Kromě klisny je ohrožený i život hříběte, které je závislé na mateřském mléku. Také snaha o jeho záchranu bude nesmírně náročná, nejistá a nákladná.

Klisna a mládě mají v boji o život velmi těžké výchozí podmínky. „Sgurr se narodila na pastvinách ve Skotsku. Celý život se pohybovala se svým stádem ve volné přírodě. Už nakládání a transport byl pro ni velice vysilující a stresující. Navíc po převozu na veterinární kliniku absolvovala velmi nepříjemná vyšetření a je poprvé v uzavřeném prostoru a sama bez stáda, pouze s hříbětem,“ navázal Dalibor Dostál. Navíc oběma koním hrozí v prostředí, kde se léčí i jiná zvířata, nebezpečné infekce.

„Je nesmírně smutné a skličující vidět na ošetřovně stát v kalužích krve koně, který ještě před několika hodinami spokojeně běhal po pastvině. Všichni držíme Sgurr i hříbátku palce, aby svůj nejtěžší boj zvládli,“ doplnil Dalibor Dostál.

exmoorský pony - hříbě

Zaplatí za lidskou hloupost?  |  Kredit: Česká krajina, o.p.s.

Sgurr na pastvině objevila členka etologického týmu, který koně na pastvině pravidelně sleduje. Koně pak na místě ošetřil veterinární lékař z liberecké zoologické zahrady. Poté byla klisna i hříbě převezeny na specializovanou kliniku.

„Chtěl bych velice poděkovat kolegům, kteří Sgurr našli a pomáhali ji do příjezdu lékařů, Stejně tak veterinárním lékařům, kteří ji pomohli z nejhoršího přímo na místě i jejich kolegům, kteří se o klisnu i hříbě nyní starají na klinice,“ ocenil Dalibor Dostál.

Pro větší bezpečnost divokých koní bude nyní důležité, aby se co nejdříve podařilo rozšířit pastvinu o plánovaných dalších padesát hektarů. Na větší ploše budou zvířata v menším kontaktu s neukázněnými návštěvníky.

Divocí koně přijeli do Milovic letos 28. ledna. V novém prostředí si velmi dobře zvykli. První hříbě se jim narodilo 22. října, Sgurr proto musela přijet březí již z Velké Británie.

Zdroj: Česká krajina, o.p.s.

(Zobrazeno celkem 2 313-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

2 comments on “Matka prvního hříběte divokých koní bojuje o život, lidé ji krmili pečivem

 1. Jana Tichá

  Prosíme o pomoc a podporu.
  Lidský druh zavinil tento vážný stav klisny DIVOKÉHO KONĚ.
  Já za pár minut usednu do „pracovny“ a budu jí pomáhat, co to pujde a co mě Světelné bytosti podpoří a povolí.
  Prosím, je to divoký kůň, nikomu nepatří, není tedy nutné svolení jiného člověka, stačí, když se dovolíme těchto dvou koňských duší!!!
  Pomozme, kdo má tyto schopnosti a možnosti, kdo nemá, alespoň prosím meditujte a modlete se za zachování jejího života, jenž je nyní na vlásku jen kvůli lidem!!!
  Jana Tichá

  Uzdravování a Harmonizace Energiemi – Jana Tichá

  Sdílím na FB!

  Reply
 2. Pavel Spálený

  Tyhle pí**sové (vždycky) mě vždycky dokážou zvednout ze židlem, kdy mám pak sto chutí po někom začít střílet obzvlášť krutým způsobem!

  Takhle mi v loni zabili ovečku. Bojoval jsem o ni několik dní, krmil ji a stejně to nepomohlo. Některým lidem můžete do kolečka vysvětlovat, že zvíře hlady netrpí, a oni to stejně nepochopí.

  Každému, kdo bude přistižen bych dal 20.tis. pokutut. Pokud kůň zemře tak o řád víc.

  Uf. Sem se zase rozčílil

  Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..