Nora rosomáků v brněnské zoo skrývala tři mláďata

Zvířata v zoologických zahradách občas přicházejí na svět neočekávaně. Tak tomu bylo naposledy i v Brně, kde se k překvapení chovatelů narodila tři mláďata rosomáka.

mláďata rosomáka zoo brno

Potomci rosomáka byli v Zoo Brno velkým překvapením. Trio našli ošetřovatelé ukryté v noře.
Kredit: © Zoo Brno, Facebook

Tři bílá klubíčka objevili chovatelé v brněnské zoo u samice rosomáka sibiřského Nataši. Vzhledem k tomu, že gravidita u samic těchto živočichů je těžko rozpoznatelná a Nataša před porodem nejevila žádné známky březosti, bylo objevení mláďat pro zoologickou zahradu velkým překvapením. Matka navíc své potomky po porodu ukryla v noře.

První rosomák u nás

V březnu 2016 se v Zoo Brno narodil vůbec první potomek rosomáka sibiřského v České republice. Na mládě se tu tehdy čekalo celých 6 let. Narozený sameček dostal jméno Vasil a v Brně ho momentálně čekají poslední chvíle – brzy poputuje do nového domova ve Francii. Pár brněnských rosomáků, Nataša a Ivan, obývají zdejší zoo od roku 2010. Mláďata se většinou rodí až poté, co samec dosáhne osmi let, což se potvrdilo i u Ivana.

rosomák

Dospělý jedinec rosomáka. | Kredit: © Zoo Brno

Rosomák sibiřský (Gulo gulo) je druhou největší kunovitou šelmou světa. Často je přirovnáván k malému medvědovi; jeho tělo dosahuje délky 65–95 cm, vysoký může být téměř půl metru. Ve srovnání s velikostí svého těla se chlubí velmi širokými tlapami, které mu umožňují pohyb i ve vysoké vrstvě sněhu. Díky nim je také schopen ulovit zvířata i mnohem větší, než je on sám. Evropská populace tohoto živočicha se odhaduje okolo 2 000 jedinců.

Zdroj: Zoo Brno

(Zobrazeno celkem 414-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

One comment on “Nora rosomáků v brněnské zoo skrývala tři mláďata

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..