Novinky v zoo: březí slonice či ohrožená lvice

Samice slona afrického ze Zlína čeká potomka, ústecká zoo poslala do světa tapíry jihoamerické a zoologická zahrada v Liberci se pyšní kriticky ohroženým lvem berberským. Co dalšího se v našich zoologických zahradách v poslední době změnilo? 

slon africký zoo Zlín

Ve zlínské zoo slaví úspěch v podobě březí slonice Zoly. | Kredit: © Zoo a zámek Zlín – Lešná, Facebook

Úspěch jako slon

Obrovskou radost mají v zoologické zahradě Zlín. Po dvou letech tu můžeme mluvit o prvním úspěšném kroku v reprodukci slonů afrických – rozbory moči samice Zoly potvrdily čtvrtý měsíc březosti. Její inseminace proběhla v září 2016 a jednalo se o první umělé oplodnění slona afrického na území České republiky. Pokud půjde vše podle očekávání, první mládě tohoto druhu v ČR by se mělo narodit v létě příštího roku.

Nový domov v Itálii

V ústecké zoo se rozloučili s párem tapírů jihoamerických. Samice Isara a samec Pepa odcestovali až do Itálie, kde se jejich novým domovem stane zoologická zahrada Parco Faunistico Le Cornelle. O pohled na tapíry však v Ústí nepřijdete. Jejich místo nahradí tapír čabrakový, který se po potřebných úpravách expozice zabydlí na stejném místě.

tapíři jihoameričtí zoo Ústí

Poslední kroky Pepy a Isary v ústecké zoo. Nechť se tapírům v jejich italském domově daří!
Kredit: © Zoo Ústí nad Labem, Facebook

Lvice z Paříže

Na celém světě dnes zbývá pouhých 60 jedinců kriticky ohroženého druhu lva berberského. Nová naděje na rozšíření jeho populace se objevila v Liberci, kam v lednu dorazila samice jménem Shani. Přicestovala ze zoologické zahrady v Paříži a její transport, který trval zhruba 16 hodin, proběhl bez větších komplikací. V Liberci doufají, že v budoucnu by se zde mohla odchovat mláďata.

lev berberský zoo Liberec

Mláďata kriticky ohroženého lva berberského by byla v budoucnu pro libereckou zoo velkým úspěchem.
Kredit: © Zoo Liberec, Facebook

Další nyala v řadě

V nejedněch minulých novinkách ze zoo bychom našli zprávu o narození mláděte nyaly nížinné. Podobně tomu je i tentokrát – malá nyala přišla na svět v zoologické zahradě v Jihlavě. Na videu můžete spatřit, jaké se jí dostává pozornosti nejen od matky, ale i ostatních členů stáda.

Vzácní papoušci v Ostravě

Ptačí populace se rozšířila v Zoo Ostrava. Vyklubali se zde dva potomci vzácných papoušků guaroub zlatých. Přibližně deset dní stráví mláďata v inkubátoru, odkud se pak vrátí ke svým rodičům. Ti se o ně následně z velké části postarají sami, pečlivý dohled však mají i ze strany ošetřovatelů, kteří je v případě potřeby přikrmují.

guarouba zlatý zoo Ostrava

Jihoamerický papoušek guarouba zlatý má v dospělosti zářivě žluté zbarvení. | Kredit: © Zoo Ostrava, Facebook

(Zobrazeno celkem 250-krát, 1 zobrazení dnes)
Share