Novinky v zoo: měsíční lvíče či trio lemurů

Chcete se dozvědět, co je nového v zoologických zahradách? Nebo se jen trochu rozněžnit nad půvabnými přírůstky? Ať tak či onak, dnešní článek vám nabídne obojí. 

Lvíče narozené v mrazech

Začněme jedním kočičím plyšákem. Koncem ledna přišlo v Zoo Dvorec na svět lví mládě. Potomek se narodil osmileté samici Nině a dvanáctiletému otci Ugasovi. Převzat však byl do péče ošetřovatelů, a to ze závažných zdravotních důvodů matky, která má zánět mléčné žlázy – není tedy schopna produkovat mléko. Lvíče tak zůstává v zázemí, první možnost ho spatřit bude mít veřejnost 4. března, kdy proběhne jeho křest. Poté bude k vidění každý den do 12. března.

Nová kopýtka v Ústí

Rozplýváte se nad huňatým oslíkem na následující fotografii? Tak to vám můžeme doporučit návštěvu zoologické zahrady v Ústí nad Labem. Šedivá fešanda sem předevčírem dorazila z královédvorské zoo a nese jméno Fany.

osel domácí

Nová samička osla domácího v ústecké zoo. | Kredit: © Zoo Ústí nad Labem, Facebook

zebra Hartmannova

Nechť se zebře v nové zoo daří! Kredit: © Zoo Ústí nad Labem, Facebook

Fany však není jediným zvířetem, které se ze Dvora Králové vydalo stejným směrem. Ve středu do Ústí dorazila i samička zebry Hartmannové se jménem Linda, která se v roce 2000 ve Dvoře Králové narodila. Ústecké stádo tohoto druhu tak nově čítá 15 jedinců. 

Trojice červených lemurů

Skupinka lemurů tmavých z hodonínské zoo má nové spolubydlící. Společnost jim teď dělá trojice vari červených, která se skládá ze tří samců. Dvacetiletý Archie dorazil se svým dvouletým synem Richiem ze zoo v Jihlavě, čtrnáctiletý Ruda z Ostravy. Vzájemné sžití primátům chvíli trvalo, k závažnějším konfliktům mezi nimi však nedocházelo. Obavy měli ošetřovatelé především ohledně Rudyho, který před Hodonínem prošel již čtyřmi zoologickými zahradami – v žádné se totiž nezvládl zapojit mezi ostatní. Vypadá to, že Hodonín by pro něj mohl být konečně tím pravým místem.

Stejně jako ostatní druhy lemurů, i vari červený je veden v Červené knize ohrožených druhů jako kriticky ohrožený a v přírodě čelí vyhubení. 

vari červený

Vari červený má tělo pokryté jemnou hustou srstí. Tu si lemuři pročesávají tzv. hřebínkem, který tvoří jejich spodní řezáky a špičáky. | Kredit: © Zoo Hodonín, Facebook

Hadí potomci v Liberci

Tři unikátní háďata se vylíhla v Zoo Liberec. Samice balijské formy krajty mřížkované již na podzim minulého roku projevovala známky gravidity; po 86 dnech inkubace za začala líhnout mláďata. Potomci zatím měří 70 cm, v dospělosti však dorostou až do délky čtyř metrů. Spatřit je můžete v pavilonu tropů.

krajta mřížkovaná

Nejen v dospělosti, ale již ve věku mláděte jsou krajty mřížkované nápadně zbarvené.
Kredit: © Kateřina Lochovská, Zoo Liberec

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..