Novinky v zoo: orlosup, šimpanzi či margay

Počasí za okny se zatím k přítomnosti jara moc nehlásí, jiná je ale situace v zoologických zahradách. Zvířecí populace se tu rozšiřují téměř mrknutím oka. V dnešních novinkách ze zoo se dočtete o nejednom dravci, třech šimpanzích i vzácném kotěti. To ale není zdaleka všechno – co se podívat třeba na strakatá prasátka? 

Další orlosup v řadě

Minulý týden jsme publikovali zprávu o narození orlosupa bradatého v ostravské zoo, dnes přinášíme podobnou novinku z Chomutova. I zde se mládě tohoto ptáka vylíhlo, a to začátkem března po 58denní inkubaci. Pro matku je mládě prvním potomkem, kterého odchovává, zatím však vše zvládá dobře. V prvních dnech při krmení asistovali ošetřovatelé, momentálně už ale odchov probíhá bez jejich zásahu.

Orlosup bradatý je zařazen do Evropského záchovného programu – každé odchované mládě je tak velkým úspěchem. Stejně jako v Ostravě, i mládě ze Zooparku Chomutov se jednoho dne možná vrátí do alpské přírody.  

6 šimpanzů ve Dvoře

Opičí populace se rozrostla ve Dvoře Králové. Tři nové samice šimpanzů tu doplnily chovnou skupinu, která se doposud skládala ze dvou samic a jednoho samce. Opice Chispi, M a Susi přicestovaly z maďarské Zoo Veszprém. Nejstarší z nich, padesátiletá Susi, odchovala již pět mláďat a jako jediná z nové trojice již pravděpodobně není schopna reprodukce. Obě tlupy zatím obývají oddělené expozice, ke spojení dojde během následujících týdnů.

šimpanzi zoo Dvůr Králové

Královédvorskou zoo obohatili tři naši nejbližší zvířecí příbuzní – šimpanzi.
Kredit: © Simona Jiřičková, Zoo Dvůr Králové

žirafa zoo Zlín

Tříletá žirafí samice Safyia.
Kredit: © Zoo Zlín – Lešná,
Facebook

Z Olomouce do Zlína

Novou členku žirafího stáda spatříte ve Zlíně. Dorazila sem na první jarní den ze svého původního domova, kterým byla zoo v Olomouci. Tříletá samička nese jméno Safyia a ve zdejší zoo doplnila dvacetiletou samici Kamilu a její osmiměsíční mládě Taru.

A když už jsme u té Olomouci, v místní zoologické zahradě už mají tři březnová mláďata lemurů kata! Spatřit je můžete v pavilonu opic hned u vstupu do zoo. 

Supí úspěch po 50 letech

Zlínská zoologická zahrada ohlásila i další zprávu, která sice není tak úplně ze zoo, za zmínku podle nás ovšem rozhodně stojí. Samice supa bělohlavého, která byla odchována ve zdejší zoo a v roce 2012 vypuštěna v Bulharsku do volné přírody, snesla své první vejce. Se samcem, který pochází ze Španělska, tak vytvořili ve středním Balkáně první hnízdící pár tohoto druhu po téměř 50 letech! Tuto událost navíc pěkně doplňuje zpráva, že se ve Zlíně opět vylíhlo mládě tohoto druhu.

Supi bělohlaví mají dlouhý krk, tupé drápy a dokáží dokonale plachtit. Společně s kondory mají ze všech dravců nejdelší křídla a jejich stravu tvoří výhradně mršiny. 

sup bělohlavý

Zlínská zoo vypustila do volné přírody v Bulharsku již 4 supy bělohlavé. | Kredit: © Zoo Zlín

Vzácné kotě z Jihlavy

Unikátní novinku hlásí i zoo v Jihlavě – v únoru se zde narodilo mládě margaye, vzácné kočkovité šelmy. Potomek se narodil osmiletému samci Yoro a pětileté samici Hervée, která do místní zoo dorazila před rokem. Jihlavská zoologická zahrada je jedinou zoo na území Česka i Slovenska, kde je chován pár tohoto cenného zvířete. Jedince margaye u nás potkáte ještě v Děčíně a v Brně.

Mládě lamy v Hodoníně

Pokud vyrazíte na návštěvu do Zoo Hodonín, spatříte tu několikadenní samičku lamy krotké. Po mláďatech kozy kamerunské a malému klokanovi rudokrkému se lamí samička stala třetím potomkem letošního roku ve zdejší zoo.

lama krotká zoo Hodonín

Černá, hnědá, bílá… mládě lamy krotké v Hodoníně hýří barvami! | Kredit: © Zoo Hodonín, Facebook

Novinky z Vyškova

Poslední dvě novinky jsou z vyškovského zooparku. Kromě roztomilých přeštických selátek se zde narodilo i telátko skotského náhorního skotu. Mláďata budete moci spatřit s příchodem jarního počasí v jejich výbězích.

přeštická selátka zoopark Vyškov

Mláďata přeštického černostrakatého prasete. | Kredit: © Zoo Park Vyškov, Facebook

skotský náhorní skot zoo park Vyškov

Jedinci skotského náhorního skotu mají v dospělosti dlouhou hustou srst. Malé telátko se jí jednou dočká také.
Kredit: © Zoo Park Vyškov, Facebook

(Zobrazeno celkem 756-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..