Novinky v zoo: ptactvo, primáti i hlodavci

Zvířecí řady zoologických zahrad se stále rozšiřují o nové obyvatele. Která mláďata u nás přišla na svět v poslední dnech? V hlavní roli vystoupí primáti, ptactvo a hlodavci, dojde ale i na jednoho kopytníka. 

makak vepří

Jedním z nově narozených mláďat je makak vepří. Na svět přišel v Praze. | Kredit: © Zoo Praha, Facebook

Makak číslo dvě

jeřáb laločnatý Zlín

Mládě jeřába laločnatého. Zoo ve Zlíně je jedinou zahradou na území Česka i Slovenska, kde se tento druh ptáka daří množit.
Kredit: © Zoo Zlín – Lešná, Facebook

Už dvě mláďata makaků vepřích spatříte v Zoo Praha. Minulý čtvrtek se tu narodil potomek samičce Rousie, která nese titul prvního odchovaného makaka ve zdejší zoo. Přírůstky můžete obdivovat v pavilonu Indonéské džungle, který obývá též rodinka vyder hladkosrstých se sedmi mláďaty, jejichž narození jsme zmiňovali v novinkách ze zoo minulý měsíc.

Vzácný odchov ve Zlíně

O mimořádném chovatelském úspěchu můžeme mluvit ve zlínské zoologické zahradě. Opětovně se zde podařilo odchovat vzácného jeřába laločnatého, který je největším druhem afrických jeřábů. Mláďata se kvůli letošní tuhé zimě vylíhla v umělé líhni, kde je ošetřovatelé krmili v kostýmu jeřába speciální loutkou. Starší mládě však od začátku napadalo to mladší – i přesto, že je chovatelé oddělili, slabší mládě po 10 dnech uhynulo. Starší potomek byl po dvou týdnech přemístěn do krytého boxu k rodičům, ti ho však již nepřijali. I pouhý kontakt s dospělými ptáky je ale pro malého jeřába velmi důležitý. V současnosti tak o mládě stále pečují ošetřovatelé „přestrojeni“ za jeřába.

Zajíc? Kapybara? Ne, mara!

Co je to za roztomilé ušatce ve videu? Jedná se o dvojčata mary stepní, která přišla na svět v Brně. Tito hlodavci, připomínající něco mezi zajícem a kapybarou, jsou velmi dobře přizpůsobeni k životu v suchých oblastech – ve volné přírodě obývají polopouště střední a jižní Argentiny. V brněnské zoo se již několikátým rokem pravidelně rozmnožují.

Mláďata z Ústí

Velemyši obláčkové můžete v Zoo Ústí nad Labem spatřit od roku 2015. Začátkem března se páru Kate a William narodilo první mládě. Samička si svého potomka sice patřičně chrání, jeho zvědavost však sem tam neuhlídá. Návštěvníci tak mají možnost malou velemyš občas spatřit, jak vylézá z boudičky. Co myslíte, ponese i novorozený přírůstek královské jméno?

velemyš obláčková Ústí

Rodinku velemyší obláčkových najdete v ústecké zoo v pavilonu orangutanů.
Kredit: © Zoo Ústí nad Labem, Facebook

V Ústí přibylo kromě velemyši také pár bodlinek. Krátce po ní se narodilo mládě dikobraza srstnatonosého. Jak můžete vidět na fotografii níže, potomci tohoto živočicha se mohou již od narození chlubit bodlinkami. Ty jsou sice v tuto chvíli krátké a měkké, časem ale ztvrdnou.

dikobraz srstnatonosý Ústí

V Zoo Ústí nad Labem mají radost též z mláděte dikobraza. | Kredit: © Zoo Ústí nad Labem, Facebook

A z ústecké zoo přinášíme ještě poslední novinku. Koncem února se zde narodil potomek mandrila rýholícího, jedné z nejpestřejších opic světa. Malé samičce, jejímž otcem je samec Albert a matkou samice Jarmila, se prozatím daří na jedničku. Možná by prý jen mamča mohla svačit trochu opatrněji…

mandryl rýholící Ústí

V Ústí nově najdete i tohle rozčepýřené opičí mládě. | Kredit: © Zoo Ústí nad Labem, Facebook

velbloud dvouhrbý Ostrava

Ostravské mládě velblouda.
Kredit: © Pavel Vlček, Zoo Ostrava

Ostravské novinky

Další přírůstek můžete obdivovat v ostravském stádu velbloudů dvouhrbých. Narozeného samečka i ostatní členy jeho druhu najdete ve výběhu společně s ovcemi mongolskými. Zajímá vás o velbloudech něco víc? Možná vám přijde vhod náš nedávný článek.

Poslední dnešní novinka je též z Ostravy – orlosupi bradatí tu odchovávají další mládě. Samice snesla v lesní voliéře původně dvě vejce, jedno však v hnízdě těsně před termínem líhnutí puklo. Druhé bylo proto raději umístěno do umělé líhně, kde na svět úspěšně přišel živý a zdravý potomek. Po několika dnech krmení ošetřovateli byl vrácen ke svým rodičům, kteří jej bez problémů přijali.

Věděli jste, že orlosupi vylíhnutí v ostravské zoo jsou v několika měsících stáří převezeni a vypuštěni v Alpách do volné přírody? Takovýchto odchovanců se v Ostravě „povedlo“ již dvanáct. Držíme palce, aby se stejně krásného osudu dočkal i nový přírůstek!

orlosup bradatý Ostrava

Malému opeřenci se zatím daří dobře. Pokud vše půjde hladce, roztáhne jednou svá křídla ve volné přírodě.
Kredit: © Pavel Vlček, Zoo Ostrava

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..