Novinky v zoo: primáti, dravci i kopytníci

V našich zoologických zahradách se nově rozkoukává několik čerstvě narozených opic. Zvířecí řady se rozrostly také o přírůstky v podobě mrchožravých dravců či kopytnatých mláďat. 

Opičí babyboom

pavián mládě zoo Liberec

Nové mládě paviána dostalo jméno Dobby. | Kredit: © ZOO Liberec,
Facebook

Zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou chová jedny z nejmenších opiček světa, kosmany zakrslé. Dospělý jedinec váží okolo 120 gramů, novorozené mládě pak pouhých 15 gramů. Kosmanům se v Hluboké nedávno narodila dvojčata, která můžete společně s ostatními členy skupiny spatřit ve videu výše. Pokud malé přírůstky náhodou nemůžete najít, pozorněji se podívejte na boky rodičů.

Nové opičí mimčo mají také v zoo v Liberci: na svět zde přišlo mládě paviána. Díky svému velkému nosu a odstátým uším dostalo jméno Dobby, podle fiktivní postavy domácího skřítka z knižní série o Harrym Potterovi. Pyšnými rodiči čerstvého přírůstku jsou samice Niky a samec Ditrich. Mládě je zatím celé černé, během dospívání jeho srst však zesvětlí.  

Novorozeného primáta najdete též v Zoo Ústí nad Labem. Mládě guerézy pláštíkové tu přišlo na svět před pár dny. Jeho matkou je samice Doris, otcem samce Kasalo. Chovnou skupinu gueréz v ústecké zoo doplňují samice Šárka a Sára, společně s nimi expozici obývá také několik mláďat různého věku.

mládě guerézy pláštíkové Ústí

Matka Doris si své mládě pečlivě střeží. Někteří členové skupiny ovšem vypadají poněkud zaskočeni…
Kredit: © ZOO Ústí nad Labem, Facebook

Supové v Praze a Liberci

Vzácným supem mrchožravým se nově pyšní pražská zoo. Einstein, jak se samec jmenuje, přicestoval až z amerického Dallasu. Jedná se o geneticky velmi vzácného jedince, neboť jeho původ je africký. A protože Zoo Praha je součástí projektů zaměřených na pomoc těmto supům, stala se jeho novým domovem. V místní zoo se navíc za poslední desetiletí odchovalo nejvíce mláďat tohoto druhu v Evropě. Návštěvníci budou moci Einsteina spatřit na jaře.

sup mrchožravý Praha

Nový sup mrchožravý nese jméno Einstein. Co od něj asi můžeme očekávat? | Kredit: © Zoo Praha, Facebook

V České republice se poprvé povedlo odchovat mláďata supa himalájského. Jejich domovem je liberecká zoo, kde je můžete spatřit. Rozpětí křídel těchto ptáků může dosahovat až 310 cm, což z nich dělá (společně s kondory) dravce s nejdelšími křídly. Odchov supů himalájských proběhl ve spolupráci se Zoo Ústí nad Labem, která chovný pár dravců vlastní.

sup himalájský Liberec

Sup himalájský má dlouhý krk, který na první pohled vypadá holý. Ve skutečnosti je však porostlý jemným peřím.
Kredit: © ZOO Liberec, Facebook

Za novorozenými kopytníky

Vzácný přírůstek v podobě muly přišel na svět v ZOO Parku Vyškov. Otcem malého křížence je poitouský osel Francoise, matkou shirská klisna Donasta. Hřebeček prozatím pobývá v zázemí zooparku.

Mládě muly ve Vyškově. Doufejme, že tohoto drobečka budeme už brzy moci spatřit. | Kredit: © ZOO PARK Vyškov

Mládě muly ve Vyškově. Doufejme, že tohoto drobečka budeme už brzy moci spatřit na vlastní oči.
Kredit: © ZOO PARK Vyškov

Ve dvorské zoo se v první polovině listopadu narodilo mládě gazely Thomsonovy. Jeho matka se stala prvorodičkou a po porodu se bohužel odmítla o mládě starat. Ošetřovatelé tak přistoupili k umělému dokrmování. Svou náhradní stravu dostává gazela několikrát denně, poté se vždy spokojeně vrací ke svému stádu.

gazela Dvůr Králové

Malá gazela dostala jméno Rhoda. | Kredit: © Martin Veselý, ZOO Dvůr Králové

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..