Novinky v zoo: první přírůstky roku 2017

Ačkoliv se v novém roce rozkoukáváme teprve pár dní, v zoologických zahradách už stačilo na svět přijít několik nových zvířat. Dnešní článek proto představí mláďata, která se v našich zoo stala těmi prvními narozenými v roce 2017. 

pelikán bílý zoo Liberec

Jedním z prvních mláďat narozených v roce 2017 je pelikán bílý. Na svět přišel v Liberci.
Kredit: © ZOO Liberec, Facebook

Do nového roku s pelikánem

Nedávno začala chovná sezóna pelikánů a v liberecké zoo se prvním mládětem roku 2017 stal právě pelikán bílý. Vylíhl se v noci z druhého na třetího ledna. Rodiče se o mládě bohužel nejsou schopni postarat, péče tak zůstává na ošetřovatelích. Ti ho ručně krmí směsí rozmixovaných ryb. V líhni čekají ještě další vajíčka – k malému opeřenci tak možná brzy přibudou další.

A prý, že jsou pomalí…

Titul prvotního mláděte roku 2017 získal lenochod, který byl v Ústí tentokrát rychlejší než ostatní zvířata a narodil se hned na Nový rok. Jedná se již o desáté mládě rodičovského páru Máma a Táta. Jaké jméno asi můžeme očekávat pro jejich jubilejního potomka?

V ústecké zoo je mládětem s číslem jedna lenochod. | Kredit: © ZOO Ústí nad Labem, Facebook

Neobvyklé jméno pro ještěra

V Zoo Praha se prvním přírůstkem letošního roku stal nejmohutnější žijící ještěr – varan komodský. Pražská zoologická zahrada patří v chovu těchto živočichů ke světové špičce. Mládě se stalo již 65. svého druhu v místní zoo a na přelomu roku se jich narodilo dalších 17. A protože se prý varani poslední den v roce 2016 i ten první roku 2017 pářili, dostal malý ještěr poněkud bizarní jméno Kámasútra.

varan komodský zoo Praha

Varan komodský se stal prvním narozeným v pražské zoo. | Kredit: © Petr Velenský

Mládě s krunýřem 

Plzeňská zoo vstoupila do nového roku s mládětem želvy pardálí, které se vylíhlo ráno 6. ledna. Spatřit ho můžete v expozici mláďat plazů v Tropickém pavilonu, kde ho pravděpodobně brzy doplní zatím nevylíhlí sourozenci.

želva pardálí zoo plzeń

Mládě želvy pardálí najdete v ZOO Plzeň. | Kredit: © Jan Konáš

Nejeden kopytník

V zoo ve Dvoře Králové jsou prvními letošními přírůstky čtyři mláďata kozy kamerunské, která se narodila 1. ledna. Tento druh je nejmenším plemenem kozy domácí a svůj původ má ve střední Africe, kde je běžně chován pro maso a kůži.

koza kamerunská zoo Dvůr Králové

Do Dvora Králové se vydejte za tímhle roztomilým kůzlátkem. Společně s ním tam spatříte další tři potomky.
Kredit: © Tomáš Hajnyš, ZOO Dvůr Králové

Kůzle je prvním narozeným mládětem nového roku i ve vyškovském ZOO Parku. Tady přišla pro změnu na svět koza kašmírská a i ona se narodila na Nový rok. S kozou kamerunskou i domácí je toto plemeno příbuzné a jak její jméno napovídá, původ má v Kašmíru, horské oblasti Asie.

koza kašmírská zoo park vyškov

Další kůzle najdete ve Vyškově. | Kredit: © ZOO PARK Vyškov, Facebook

V Zooparku v Chomutově se na první den v roce 2017 narodila dvojčata ovce domácí, beránek a ovečka. Jehňata se během zimy rodí poměrně běžně, nejvíce přírůstků však ošetřovatelé očekávají až na jaře.  

ovce domácí zoopark chomutov

Ovečka je společně se svým bratrem prvním narozeným mládětem v Zooparku v Chomutově.
Kredit: © Zoopark Chomutov, Facebook

Nejen na začátku nového roku, ale i na konci toho minulého se v zoologických zahradách objevilo několik nových zvířat. Například ve Dvoře Králové se přímo na Štědrý den narodil dril černolící, primát z čeledi kočkodanovitých charakteristický úzkým nosem a černou tváří. V Ústí nad Labem přišel na svět již pátý orangutaní potomek, o kterého se matka Ňuňinka podělila s veřejností několik dní po porodu, když s mládětem zavítala do vnitřní expozice. Zoo Ostrava se stala novým domovem pro pár orlů královských, zatímco v teráriích Zoo Olomouc nově spatříte kudlanky. A Hodonín rozšířil své řady o dvojici přímorožce arabského, antilopu charakteristickou bílým zbarvením těla a delším ocasem.

(Zobrazeno celkem 418-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..