Novinky v zoo: vlčata, hulman i vzácní jeleni

Chystáte se navštívit některou z našich zoologických zahrad? Pak vás možná zajímá, že ve výběhu vlků v pražské zoo dovádí pět narozených mláďat. Potomkem se pyšní také hulmani jávští v Ústí nad Labem, jeleni bucharští v Chomutově i další zvířata v českých zoo.

Vlčí paterčata

hulman jávský zoo ústí

Mládě hulmana jávského se zatím schovává u rodiče.
Kredit: © Zoo Ústí nad Labem

V druhé polovině května se v pražské zoo narodila mláďata vlka eurasijského. Konečně však nadešel čas, kdy je mohou spatřit i návštěvníci – mláďata již začala opouštět noru. Je jich pět a pohlaví ještě nejsou známa, ošetřovatelé prozatím dopřávají vlčí rodině potřebné soukromí. Pro zajímavost dodejme, že vlka můžete v pražské zoo spatřit již od samého počátku její existence.

Přírůstek se zlatým kožíškem

Potomka vyvedl také pár hulmanů jávských v Zoo Ústí nad Labem. Mládě se narodilo na konci května, jeho matkou je samice Happy a otcem samec Aron. Tito listožraví primáti se vyskytují ve dvou zbarveních – rezavém a tmavém. Ve volné přírodě přebývají zvířata tmavá, zatímco v zoo spíše rezatá. Hulman jávský je endemickým druhem indonéského ostrova Jáva.

Mláďata s kopýtky

Nová mláďata hned dvou druhů kopytníků spatříte v chomutovském zooparku. Tři potomky tu v průběhu května a června přivedli na svět vzácní jeleni bucharští. Na paty jim však šlapou ovce stepní, mezi kterými můžete též spatřit tři mláďata.

jelen bucharský mládě zoopark Chomutov

Koloušek vzácného jelena bucharského. V evropské plemenné knize bylo na konci roku 2016 evidováno pouhých 70 jedinců. | Kredit: © Zoopark Chomutov

mláďata ovce stepní zoopark Chomutov

Ovce stepní spatříte v Chomutově jako v jediné české zoo. | Kredit: © Zoopark Chomutov

Znáte zvíře jménem watusi? Pokud ne, máte příležitost se s ním seznámit. Watusi, někdy nazýván také jako bečuánský skot, je domorodé plemeno tura domácího. Červenohnědá srst kontrastuje se světlými rohy, které mohou u býků dosahovat rozpětí až 2 metry. Ve skupině královédvorských watusi teď můžete spatřit rovnou čtyři mláďata, která si však na výrazné rohy ještě musejí počkat.

watusi mláďata zoo Dvůr

Mláďata watusi odpočívají ve výběhu. | Kredit: © Jakub Labský, Zoo Dvůr Králové

Jedenáct tenkých zobáčků

V zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou se vylíhlo jedenáct mláďat tenkozobců opačných. Svým rodičům se ještě moc nepodobají, používat zobák již ale rozhodně umějí. Prozatím ho mají rovný, postupem času se jim však jeho špička zahne směrem nahoru. Tito ptáci patří v české přírodě ke kriticky ohroženým druhům, hnízdí u nás však celkem pravidelně.

Nový fešák v Táboře

Novým obyvatelem táborské zoo se stal kakadu molucký. Tento druh papouška je zapojen do evropského záchovného programu a patří mezi ohrožené druhy – ve volné přírodě jich přežívá několik posledních tisíců. Nový přírůstek je samec.

kakadu molucký zoo Tábor

Kakadu molucký je ve volné přírodě ohrožen především nelegálním lovem a ničením jeho přirozeného prostředí.
Kredit: © Zoo Tábor, Facebook

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..