Novinky v zoo: za mravenečníkem či koťaty

V Olomouci se rozrostla rodina mravenečníků, ve Dvorci pobíhá mládě pakoně a v pražské zoo se rozloučili s lachtaní slečnou. Nejen tyto, ale i další události se v nedávných dnech přihodily v našich zoologických zahradách.

mládě mravenečníka Olomouc

Mládě mravenečníka čtyřprstého přišlo na svět v olomoucké zoo. Matka Tara se o něj náležitě stará.
Kredit: © ZOO Olomouc, Facebook

Mravenečník s číslem osm

pakůň modrý žíhaný Dvorec

Mládě pakoně se postavilo na vlastní nohy téměř okamžitě po porodu.
Kredit: © ZOO Dvorec

Mravenečníků čtyřprstých v zoologické zahradě v Olomouci je zase o něco víc. V pořadí již osmý potomek se narodil ve zdejší skupině. Jeho matkou je samice Tara, otcem samec Chaco. Místní zoo je jedinečnou ve schopnosti úspěšně odchovávat potomky těchto zvířat – žádné jiné zahradě v Česku ani na Slovensku se to zatím nedaří.

První krůčky pakoně

V zoo Dvorec se narodilo mládě pakoně modrého žíhaného. Samice tohoto sudokopytníka, kterého poznáme mimo jiné podle výrazné bradky, je obvykle březí zhruba 8 a půl měsíce a mládě je schopno se postavit už pár minut po porodu.

Loučení s Wendy

V pražské zoo prožívali v posledních dnech velkou událost – proběhla tu výměna lachtaních slečen. Samička lachtana jihoafrického Wendy, která se narodila v roce 2013, dosáhla dospělosti a přišel tak čas na hledání jejího nového domova. Tím se nakonec stala německá zoo v Rostocku, která do pražské zahrady na oplátku vyslala samici Ronju. Doufáme, že obě samičky najdou ve svých domovech spokojený život.

lachtan Wendy Praha

Aby měla Wedny převoz co nejméně stresující, nacvičoval s ní nástup do transportní bedny její ošetřovatel Jakub Mezei. | Kredit: © Petr Hamerník, ZOO Praha

lachtan Ronja Praha

Seznamte se s novým členem pražské skupiny lachtanů – samičkou Ronjou. | Kredit: © ZOO Praha, Facebook

Nový druh nosála

Zoo Praha potěší i přírůstkem v podobě nového druhu. Naše oko tu teď spatří nosála bělohubého. Tato medvídkovitá šelmu není oproti svému příbuznému – nosálovi červenému – invazním druhem, v místech svého přirozeného výskytu je naopak ohrožena lovem a ničením prostředí. Zoo má prozatím dvě samičky, příští rok by k nim měl přibýt i samec.

nosál bělohubý

Nosáli bělohubí obývají expozici společně s jediným nosálem červeným v pražské zoo.
Kredit: © ZOO Praha, Facebook

Koťata pražská i brněnská

A ještě jedna zpráva z hlavního města – mláďata kočky rybářské, která se zde narodila v polovině září, už jsou k vidění společně s matkou ve své expozici. Tahle roztomilá koťátka najdete v Pavilonu šelem a plazů. Řekněte, nelákají k pohlazení?

mládě kočky rybářské Praha

Mláďata kočky rybářské na první pohled vypadají skoro jako obyčejná koťata našich domácích mazlíčků…
Kredit: © Petr Hamerník, ZOO Praha

U koťat ještě chvilku zůstaneme. Vzácný odchov se povedl zoologické zahradě v Brně. Ačkoliv bychom zprávu mohli označit za poněkud opožděnou, i tato „novinka” má svůj důvod pro zveřejnění. V květnu letošního roku přišla v místní zoo na svět čtyři koťata manula. Vzhledem k vysoké úmrtnosti mláďat, která bývají v zajetí citlivá na toxoplazmózu, lze ale až nyní odchov označit jako úspěšný!

I v Brně mají koťátka – manula. | Kredit: © ZOO Brno, Facebook

I v Brně mají koťátka, a to manula. | Kredit: © ZOO Brno, Facebook

Nová princezna pro Williama

Nového hlodavce spatříte v Ústí nad Labem. Z plzeňské zoo sem dorazila velemyš obláčková. Tato krysa, vážící až okolo dvou kil, žije ve volné přírodě pouze na filipínském ostrově Luzon. Nová samička zde doplní samce Williama.

velemyš obláčková Ústí

Velemyš obláčková je vlastně taková velká myš – myslím, že roztomilost jí ale nechybí…
Kredit: © ZOO Ústí nad Labem, Facebook

Papouškům končí sezóna

Pokud byste rádi zavítali do papouščí zoologické zahrady v Bošovicích, moc dlouho už neváhejte. Letošní návštěvnická sezóna tu totiž 20. listopadu končí. Do té doby máte možnost zoo navštívit každý den mezi 10. a 17. hodinou.

(Zobrazeno celkem 777-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..