Novinky v zoo: kulan, mara či psi pralesní

V zoologických zahradách rozhodně nespí na vavřínech. Důkazem je toho i dnešní článek, který přináší další přehled novinek z jejich zvířecí říše. Pojďme se podívat, jak se proměnila tentokrát.

kulan

Samička kulana, která se narodila v plzeňské zoo, dostala jméno Ema. | Kredit: © Kateřina Misíková, Zoo Plzeň

Plzeňské přírůstky

Víte, o které zvíře se jedná, když se řekne kulan? Řeč je o jednom z poddruhů asijského divokého osla, kterého můžete v současnosti potkat na jediném místě v Česku, a to v Plzni. Nedávno tu přišla na svět samička, která se stala třetím odchovaným mládětem kulana ve zdejší zoo. V celé Evropě chová tento druh 30 zoologických zahrad.

Dalšími přírůstky v plzeňské zoo jsou nandu pampoví. Dva potomci těchto pštrosů se tu vylíhli koncem června. Jedná se o první mláďata zdejšího samce, který byl do zoo přivezen teprve v minulém roce. O své potomky se však vzorně stará.

nandu pampoví

Mláďata nandu pampových. | Kredit: © Kateřina Misíková, Zoo Plzeň

Mara v Ostravě

Nové obyvatele spatří vaše oči v Ostravě. Z Prahy sem přicestovaly dvě mladé samice mary slaništní, hlodavce, který částečně připomíná zajíce, příbuzný je však s morčaty. Ve své nové expozici nejsou sami – obývají ji společně s kondory havranovitými a karančem jižním.

mara slaništní

Vypadá trochu jako zajíc, že? Příbuzná s ním však mara není. | Kredit: © Zoo Ostrava

kakadu palmový

Samička kakadua palmového.
Kredit: © Zoo Praha

Novinky z Prahy

Dva významné ptačí úspěchy slaví chovatelé v zoologické zahradě v pražské Troji. Odchovat se tu podařilo nejen dvě mláďata dvojzoborožce nosorožčího, ale také kakadua palmového. První zmíněný odchov je výjimečným proto, že se jedná o jediná odchovaná mláďata tohoto ptáka v Evropě od roku 2015. Jejich matka, samice Markéta, je navíc evropskou rekordmankou v počtu odchovaných mláďat.

Potomek kakadua palmového je zase zcela prvním přirozeně odchovaným jedincem v rámci Unie českých a slovenských zoo. Podle velikosti a zbarvení již mohou chovatelé s jistotou říci, že se jedná o samičku. 

Nová mláďata spatříte v pražské zoo také u psů pralesních. Prozatím jsou opatrná a jejich matka na ně starostlivě dohlíží, pomalu se však začínají vzdalovat od své nory. Roztomilost jim tedy rozhodně nechybí!

pes pralesní mládě zoo Praha

Štěně psa pralesního v pražské zoo. | Kredit: © Petr Hamerník, Zoo Praha

Kdo uhádne, jaké mládě se vystavuje na fotografii? Jedná se o veverku kapskou, která se v Praze narodila společně s dalšími sourozenci. Tento druh veverek nežije na stromech, nýbrž na zemi, kde si hrabe podzemní chodbičky a doupata. Jejich výběh můžete spatřit u Afrického domu.

veverka kapská

Jeden z potomků veverek kapských. | Kredit: © Zoo Praha

Za Kivou dorazil Lolek

Minulý týden jsme vám přinesli novinku o příjezdu samice lva konžského do Zoo Brno. Tentokrát dostane hlavní roli samec Lolek, který se již brzy stane jejím společníkem. Do brněnské zoologické zahrady dorazil v úterý a jeho původním domovem byla Zoo Gdaňsk. Jeho první chvíle v novém prostředí můžete spatřit ve videu. Lvi se do brněnské zoo vracejí po 14 letech a jejich nová expozice bude otevřena 26. srpna.

Nově utvořená kozí skupinka

Samci kozy šrouborohé se mimo jiné vyznačují typickými mohutnými rohy, které se spirálně stáčejí nahoru. V děčínské zoo jste samce tohoto druhu mohli doposud spatřit samotného, to se však změnilo. Doplnily ho tu dvě mladé samičky, které přijely z Berlína. Navštívíte je všechny společně?

koza šrouborohá

Samičky kozy šrouborohé. | Kredit: © Zoo Děčín

Potomek slavných myší

Hvězdný pár velemyší obláčkových z Ústí nad Labem, Willam a Kate II, spousta z vás asi dobře zná. Na začátku července tu tito hlodavci přivedli na svět mládě. Jedná se o druhého potomka, který se ve zdejší zoo této dvojici narodil.

velemyš obláčková

Mládě velemyši obláčkové narozené v Ústí. | Kredit: © Ústí nad Labem, Facebook

(Zobrazeno celkem 489-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..