Nový tropický pavilon otevřen v Zoo Jihlava!

Zoologické zahradě Jihlava byl otevřen nový tropický pavilon. Návštěvníci zoo tak mohou vidět tropickou řeku s vodopádem, tůně obývané dvěma druhy krokodýlů, nebo si z bezprostřední blízkosti prohlédnout největší hady světa anakondy velké. Pavilon je navíc osázen bujně rostoucí tropickou vegetací.

Tropický pavilon Zoo Jihlava

Kredit: © Zoo Jihlava

„Celý pavilon návštěvníky provede nejprve přízemím, kde vede cesta jakoby vymletým říčním břehem s pohledem do tůní s krokodýly a anakondami, nebo do jednotlivých terárií na druhé straně cesty. Na konci cesty je expozice pro lezce obojživelné, zvláštní ryby žijící na souši pobřežních bažin Indického oceánu. V dalším patře si lidé mohou prohlédnout tropický prales pěkně svrchu i se zříceným vrakem letadla. Do letadla může každý i nahlédnout, protože v něm žijí bazilišci zelení  – jihoameričtí ještěři známí svou schopností běhat po vodní hladině.“ Přibližuje ředitelka zoo Eliška Kubíková, jak to v novém pavilonu vypadá.

lezec Zoo Jihlava

Návštěvníci pavilonu uvidí i ryby, které se vydávají na souš – lezce.
Kredit: Alpsdake, Wikimedia Commons – CC BY-SA 3.0

Celkem návštěvníci najdou v novém pavilonu 70 expozic, od malých terárií pro sklípkany, nebo štíry, po velké nádrže obývané krokodýly siamskými, nebo varany papuánskými. Ve všech expozicích pavilonu našlo domov kolem sedmdesáti druhů živočichů. Hlavní obyvatelé budou plazi včetně krokodýlů čelnatých, krokodýlů siamských, tří druhů varanů, madagaskarských hroznýšů, anakond velkých nebo suchozemských a vodních želv. Nechybí ale ani obojživelníci jako rosničky, žáby pralesničky, bezobratlé zastupují švábi a štíři. Pavilon obývají i dva druhy drápkatých opiček – lvíčci zlatí a tamaríni bělovousí. Zvláštností je pak třeba lenochod dvouprstý, pásovec kulovitý a moka skalní, což jsou velká rychlá morčata, která umí šplhat po stromech a skalách.

maki

Tahákem bude určitě i maki trpasličí, jedna z nejmenších poloopic , původem z Madagaskaru.
Kredit: nomis-simon, Flickr – CC BY 2.0

„Celý pavilon je naprosto unikátní jak svým vnitřním uspořádáním, napodobujícím podemletý břeh řeky v džungli, ale třeba i vrakem letadla nebo chýší domorodců. Zajímavostí je i expozice mangrovů s brakickou vodou, nebo akvárium s medúzami. Stavba je zajímavá i zvenčí jak svým půdorysem ve tvaru trojcípé hvězdy, tak třeba měděnými pláty, které pavilon pokrývají. Po zoxidování nazeleno by tak měl pavilon připomínat svým povrchem šupinatou kůži gigantického plaza. Co návštěvníci neuvidí, ale v čem je pavilon zajímavý také, je technické zázemí pavilonu se všemi čerpadly, filtry a nádržemi.“ Doplnil mluvčí Zoo Jihlava Martin Maláč.

Tropické rostliny v novém pavilonu Zoo Jihlava 1

Kredit: © Zoo Jihlava

Tropický pavilon je poslední stavbou projektu nové výstavby v Zoo Jihlava, nazvaném Zoo pěti kontinentů. Investorem stavby je statutární město Jihlava. Projekt je spolufinancován z dotace EU ROP Jihovýchod. Stavba tropického pavilonu byla zahájena na začátku roku 2013, samotné zahájení stavby celého projektu Zoo pěti kontinentů začalo již v roce 2011. Součástí projektu byla stavba expozic pro africké primáty, pavilonu pro žirafy a další zvířata z Afriky nazvaném Africká savana a expozice hyen. Dále byla v rámci projektu postavena australská expozice s názvem Australská farma a Asijský pavilon pro gibony a babirusy.

Zdroj: Martin Maláč, ZOO Jihlava

(Zobrazeno celkem 1 551-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..