O zubní péči s veterinární stomatoložkou – 1. část

Nepříjemné bolesti zubů či záněty dutiny ústní nejsou jen problémy lidí. Trpí jimi i zvířata, a to poměrně běžně. Na zoubek tohoto tématu jsme se podívali očima veterinární stomatoložky Vladěny Štrosové. První část článku odhalí, co pro ni tato práce znamená nebo jak by měl ke zdraví chrupu svého mazlíčka přistupovat každý majitel.

veterinární stomatoložka

Podle veterinární stomatoložky Vladěny Štrosové bychom měli zvířatům kontrolovat chrup denně.
Kredit: © Nikol Dobrá

Fakultu všeobecného veterinárního lékařství vystudovala Vladěna Štrosová proto, že se chtěla dostat k práci v laboratoři. Nakonec se však rozhodla u zvířat zůstat jako veterinářka se zaměřením na stomatologii. První kurz s touto tématikou navštívila v roce 2005 a od té doby nedá vrtačku z ruky. V roce 2013 dokonce se svými kolegy založila Českou společnost veterinárních stomatologů, která sdružuje přibližně jedenáct veterinářů z různých koutů České republiky. V srpnu 2016 si otevřela vlastní veterinární kliniku Rozárka, pojmenovanou podle jediného kopce v Hradci Králové, kde se ordinace nachází. Přestože k ní většinou jezdí klienti z větších dálek, své mazlíčky mohou přivést i místní.

ordinace Rozárka

Štrosová provozuje od roku 2016 svou vlastní veterinární kliniku Rozárka.
Kredit: © Nikol Dobrá

Jak jste se k veterinární stomatologii dostala?
Po mateřské dovolené jsem nastoupila jako praktická veterinární lékařka a zubní zákroky na mě tak trochu zbyly. Mám takovou povahu, že když něco dělám, snažím se to dělat pořádně. A musím v tom vidět smysl. Navštívila jsem několik vzdělávacích akcí a nejvíce mě asi ovlivnil můj první praktický kurz pod vedením MVDr. Tomáše Fichtela, kde jsme se učili, jak správně zvířeti vytrhnout zub. Na základě toho jsem koupila zubní vrtačku a začala se veterinární stomatologii věnovat naplno.

Co Vás na veterině nejvíce baví?
Asi to, že člověk může zvířatům pomoci. Oni nám neumí sami říct, že je něco bolí. A dokud žerou, mají lidé pocit, že je jejich mazlíček zdravý. Proto potřebují někoho, kdo majiteli vysvětlí, že něco není v pořádku, přestože pes nebo kočka vypadá dobře.

A konkrétně na stomatologii?
Nejvíce mě baví titěrná práce, hraní si s malými věcmi. Na druhou stranu, když k vám přijde šedesátikilový pes, kterému musíte vytrhnout zub, tak už se musí zapojit i trochu síly. Mnoho zvířat má problémy v tlamě a nikdo o tom neví. Nikdo neví, jak tiše trpí a musí to všechno vydržet. Vezměte si, jak vás bolí například obnažený krček zubu a oni mnohdy mají zlomený celý zub nebo trpí těžkým zánětem.

Jak to poznat?
Pozorný majitel si někdy všimne, že zvíře je trochu smutnější, ale většinou přichází stejně pozdě. Zubní ošetření se pak rovná zázračné operaci. Zvířeti opravíte nebo vytrhnete bolavé zuby a druhý den se z podle majitele celkem normálního zvířete stane šťastný a hravý tvor. Teprve pak vidí člověk změnu.

Jsou i další indikátory?
Není to samozřejmě jen o zubech. Když je zvíře nemocné, je třeba se vždy podívat do tlamy. Na zuby, na barvu sliznice, soustředit se na zápach z úst. Jelikož všechno souvisí se vším. Pravdou je, že u psů si lidé problému v dutině ústní všímají víc, protože jsou s nimi ve větším kontaktu. Často svého páníčka i olizují a majitel si všimne, že mu z tlamy moc nevoní. Někdy začne být zvíře vybíravé v jídle, preferuje stravu, která mu nedělá potíže. Nejhorší stav je, když zvíře veškerou potravu odmítá.

veterinární stomatoložka

Zapáchá vašemu zvířeti z pusy? Možná má našlápnuto na zdravotní problém.
Kredit: © Nikol Dobrá

Co kočky?
Kočka je ke své vlastní smůle živočich, který bolest najevo nedává. Prospí většinu svého života. A bolest se u kočky projevuje právě hlavně apatií a spavostí. Někteří jedinci mohou být i agresivní, většinou se ale straní. Když kočku něco bolí, raději někam zaleze, než aby dala najevo slabinu, v přírodě by se tak mohla snadno stát kořistí jiného predátora. V případě, že odmítá potravu a příčinou je bolest v tlamě, bývá často pozdě. Takové kočičky mívají postižené i ledviny a řadu dalších orgánů.

Jaké jsou nejčastější problémy?
Ať už jde o psa či kočku, nejčastějším problémem je parodontitida způsobená stejně jako u lidí zubním plakem. Nejde jen o zánět dásní, ale o zánět celého závěsného aparátu zubu. Zub se hýbe, zvířeti je cítit z tlamy. A samozřejmě ho to bolí.

Co dělat, abychom těmto problémům předešli?
Já bych doporučila denně se zvířatům dívat do tlamy. Když už je každý den hladíme, mazlíme a hrajeme si s nimi, tak si myslím, že denně odhrnout psovi nebo kočce pysky není tak velký problém. Dost často se stane, že psi přijdou z vycházky a mají zlomený zub, čehož si opravdu málokdo všimne. Myslím, že denní prohlídku si zvířata zaslouží. A při sebemenším podezření je třeba vyhledat veterinárního lékaře.

Na co se během takové domácí prohlídky soustředit?
Určitě si všimnete, když je zvířeti dost cítit z tlamy. Pokud má zlomený zub, také ho nepřehlédnete. Důležité je kontrolovat i zuby vzadu v tlamě. Dost často lidé odhrnou pysky jen po špičáky, ale problémy bývají často i na horních stoličkách. První stolička v horní čelisti je například u psů jedno z mála míst, kde se tvoří zubní kaz. Proto je důležité tlamu opravdu hodně otevřít. Dále je podstatné kontrolovat, jestli dásně nejsou červené a nekrvácí. U koček na to funguje jednoduchý test. Vezmete si vatovou tyčinku a přejedete jí po dásních. Jestli jí to bolí, kočka začne cukat čelistí a na tyčince můžete při zánětu dásní vidět krev.

Je třeba vždy vyhledat specialistu na stomatologii nebo stačí navštívit jakéhokoli veterináře?
Lepší je vždy vyhledat někoho, kdo veterinární stomatologii alespoň trošku přikládá váhu. Často se mi totiž stává, že majitelé přijdou se zvířetem se zanedbanou ústní dutinou, přestože s ním před čtrnácti dny navštívili veterináře, například byli na očkování. Někdy veterináři mávnou rukou a řeknou, že zánět je normální a že se zlomený zub nemusí řešit. Na druhé straně je řada kolegů, kteří dokážou rozpoznat problém a pokud je to v jejich možnostech, zvíře i ošetřit. Pokud jde o složitější problém, mohou pacienta poslat ke stomatologovi.

pes chrup

Zdravý chrup = šťastný a spokojený pes. | Kredit: Brambleberries Photography, Wikimedia – CC BY 2.0

Měla by zvířata chodit na preventivní prohlídky podobně jako lidé?
Ano. Mělo by to tak fungovat i u zvířat. Určitě by zdravotní prohlídka měla být součástí každého vyšetření při očkování. V poslední době je ale trend očkovací schémata přehodnocovat a již dnes se proti některým onemocněním nemusí očkovat každý rok. Proto by očkování nemělo být hlavním důvodem pravidelné veterinární prohlídky. Uvědomme si, že zvířata stárnou rychleji než lidé. Každoroční kontrola vašeho mazlíčka je opravdu minimum. Pokud má zvíře nějaké zdravotní problémy nebo majitelé nezvládají domácí zubní hygienu, jsou doporučené i prohlídky častější.


Zajímá vás, co můžete pro svého psa či kočku udělat v rámci domácí hygieny? Jaký vybrat kartáček, zubní pastu či ústní vodu, aby zvířeti vaše péče spíše neuškodila? A jak se to má s kousacími pamlsky určenými na čištění zubů, které vídáme v reklamách? Odpovědi nejen na tyto otázky očekávejte ve druhém díle. 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..