Orangutaní albín má naději na návrat do pralesa

Velmi světlá srst a kůže i průzračně modré oči. Podle popisu bychom velmi pravděpodobně netipovali, že následující řádky se budou točit okolo orangutana. Opak je však pravdou – neobvykle zbarveného jedince objevili na Borneu, kde byl dva dny nelegálně držen v kleci. 

Organizace zabývající se ochranou orangutanů na Borneu (Borneo Orangutan Survival Foundation) s pomocí policie zachránila z nelegálního držení orangutana, jehož vzhled je nadmíru neobvyklý. Orangutan je totiž albín. Pět let stará samici je nejen světloplachá, ale má také světlé zbarvení srsti a kůže i nezvykle modré oči. Organizace uvedla, že za celých 25 let existence do své péče podobného orangutana ještě nikdy nepřijala.

Šance vrátit se domů

Zvíře drželi v kleci obyvatelé jedné bornejské obce dva dny. Samice měla v oblasti nosu zaschlou krev – dle záchranářů k ní mohla přijít, když se bránila uvěznění. Její šance na návrat zpět do přídody je poměrně dobrá, chování divokého zvířete jí nechybí, musí však podstoupit ještě preventivní zdravotní vyšetření. Orangutan byl prozatím převezen do rehabilitačního centra záchranné společnosti.. 

Orangutan bornejský (Pongo pygmaeus) je, stejně jako orangutan sumaterský (Pongo abelii), v současnosti klasifikován jako kriticky ohrožený druh. Na ztrátách těchto zvířat se podepisuje zánik jejich přirozeného prostředí i lov. Dle odhadů se populace orangutanů v Borneu během posledních tří generací snížila o 80 %. 

Zdroje: BOSFThe Telegraph

(Zobrazeno celkem 273-krát, 1 zobrazení dnes)
Share

One comment on “Orangutaní albín má naději na návrat do pralesa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..