Pět mláďat vzácného bílého lva se narodilo ve Dvorci

České zoologické zahrady si na svůj účet mohou připsat další unikátní odchov. Úspěch tentokrát slaví Zoo Dvorec, kde se začátkem května narodilo pět modrookých potomků jednoho z nejvzácnějších zvířat na světě – lva jihoafrického bílého.

Klubíčku bílých kožíšků v zoologické zahradě ve Dvorci je v tuto chvíli 20 dní. | Kredit: © Zoo Dvorec

Vzácné zvíře, vzácný počet

mláďata bílých lvů

Modrooká mláďata teď budou ve Dvorci středem pozornosti.
Kredit: © Zoo Dvorec

Obrovskou radost v podobě mláďat vzácného poddruhu lva pustinného mají v zoologické zahradě ve Dvorci. Samice lva jihoafrického bílého tu 4. května přivedla na svět pět mláďat. Informaci o odchovu zoo zveřejnila až nyní, aby se matce dostalo potřebného klidu při péči o novorozené potomky.

Pár bílých lvů je ve zdejší zoo od srpna roku 2016, jejich původním domovem byla zoologická zahrada v Polsku. Sedmiletá samice Tia a o půl roku mladší samec Agi se na nové prostředí adaptovali bez větších problémů a v lednu letošního roku došlo k páření. Březost samic trvá okolo 116 dní, koncem dubna tak již ošetřovatelé zaznamenali, že spojení bylo úspěšné.

V den porodu nejprve objevili tři mláďata, další kontroly však postupně odkryly i čtvrtého a pátého potomka. Lev bílý obvykle rodí 2–3 mláďata, vzácně pak čtyři – v případě Zoo Dvorec se tak jedná o opravdu výjimečný odchov.

V historii českých i slovenských zoologických zahrad jde o vůbec první mláďata tohoto druhu. Lvíčata přišla na svět přirozenou cestou, samice se o ně samostatně a vzorně stará. Občas už je dokonce vynáší i do výběhu – možná tak budete mít při návštěvě štěstí a spatříte je na vlastní oči.

bílí lvi

Pár bílých lvů ve Dvorci. | Kredit: © Zoo Dvorec

Lev jihoafrický bílý (Panthera leo krugeri) se ve volné přírodě objevuje pouze na jednom místě na světě, a to v jihoafrickém Timbavati. Jejich výskyt je tu však velmi nízký, roce 2016 bylo zaznamenáno zhruba 13 jedinců, dalších cca 100 pak obývá zoologické zahrady. Jejich bílé zbarvení není albinismus, nýbrž genetická rarita, která se váže právě k endemické oblasti Timbavati. Jedná se o tzv. leucismus, ztrátu kožního pigmentu, který způsobuje světlé až bílé zbarvení kůže a srsti. Lvíčata se rodí sněhově bílá a s modrýma očima, srst se postupně změní do žlutavé. Lev jihoafrický bílý je hned za tygrem ussurijským druhou největší šelmou světa.

Zdroj: Zoo Dvorec

(Zobrazeno celkem 368-krát, 1 zobrazení dnes)
Share